“Şirket Kriptoları Tehdit Olarak Algılanıyor”

İlayda Peker

Pantera Capital’in kurucu ortağı ve Orchid (OXT) CEO’su Dr. Steven Waterhouse yaptığı son açıklamalarda, ABD hükümetinin özel bir işletmenin dolara meydan okumasına izin

vermeyeceğine inandığını dile getirdi.

Amerika İzin Vermez

Cointelegraph’ın haberine göre, Telegram‘ın Blockchain projesinden vazgeçtiğini duyurmasından önce kaydedilen bir röportajda Dr. Waterhouse’ın açıklamalarına göre, ABD hükümeti yüz milyonlarca kullanıcısı olan şirketler tarafından piyasaya sürülen kripto para birimlerini dolara gerçek bir tehdit olarak algılıyor. Waterhouse konuyla ilgili açıklamalarında, “Bazı rastgele girişimlerin, Facebook veya Telegram ya da başka bir şirket gibi yüz milyonlarca müşterinin kullanması ile kendi stablecoin’lerini inşa edeceği fikri, merkez bankası dijital para birimine veya mevcut merkez bankası para birimlerine potansiyel olarak meydan okuyor mu? Bu düzenleyiciler için tetikleyici olmalı. Bence bu yüzden hem Facebook Libraı’sına hem de Telegram’a karşı güçlü bir tepki ile karşılaştık.” ifadelerini kullanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok hükümet iki uçlu bir yaklaşım benimsedi ve geleneksel para  ile rekabet edebilecek ve aynı zamanda kendi dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesini engelleyebilecek bir stablecoin çıkarılmasını önledi.

Libra’nın Karşılaştığı Zorluklar

Facebook bir kripto para birimi üzerinde ilk kez çalışmaya başladığından bu yana birçok eleştiriyle karşılaştı. Ancak önündeki en büyük engel hükümetler ve merkez bankaları oldu. Sonuç olarak Libra projesi yavaşlatıldı ve hükümetlerle anlaşma yoluna gidildi. Yani Facebook hükümetleri ve merkez bankalarını karşına alarak “ne olursa olsun biz bu adımı atıyoruz” diyemedi.

Zaten böyle bir hamle yapsaydı da muhtemelen hükümetler vatandaşlarına bu para birimini kullanmak için izin vermeyecekti. Dolayısıyla Telegram’ın yaşadığı gibi bir süreç yaşamamak adına Facebook’un tabiri caizse düzenleyicilerin suyuna gittiğini ifade edebiliriz.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Analist: “Bitcoin’in Sıradaki Hedefi 10.500 Dolar”

Sonraki Haber

PrimeBit Pizza Hafta Sonu Kampanyası İle 3 Gün Sürecek İndirim Fırsatı

İlgili Haberler