Sırada Ne Var: Altcoin Sezonu Mu, Altcoin Çöküşü Mü?

Sırada Ne Var: Altcoin Sezonu Mu, Altcoin Çöküşü Mü?

Son zamanlarda bazı altcoin’lerin, lider kripto para birimi Bitcoin’den (BTC) çok daha iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Aslında bu durum, Bitcoin’in 9.000 ile 10.000 dolar arasında sıkıştığı dönemde başlamış olması, analistlerin “altcoin sezonu başlayabilir” yorumlarını yapmalarına sebep oldu.

Ancak Bitcoin yükselmeye başladı ve konsolidasyon sürecini sonlandırdı. Bu hamle ile birlikte altcoin’lerin piyasa değeri de bir dirençle karşılaşmış oldu. Peki, bu durum bir altcoin çöküşünü başlatabilir mi?

Altcoin’ler Ne Durumda?

Bitcoin yılın başından bu yana %60 gibi bir artış performansı sergiledi. Bununla birlikte piyasa hacmi bakımından en iyi ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) yıl başından bu yana %200’ün üzerinde artış kaydetti. Eğer diğer altcoin’ler de Bitcoin’den daha iyi performans göstermeyi başarırsa bu durumu “altcoin sezonu” olarak adlandırabiliriz.

2018 ve 2019 yılları göz önüne alındığında altcoin’lerin gerçekten çok kötü bir dönemden çıktığını, Bitcoin artış ivmesi gösterse bile çoğu altcoin’in ya gerilediğini ya da yerinde saydığını ifade edebiliriz. Ancak 2020 başladığından bu yana çoğu altcoin ipleri eline aldı ve artışa geçti. Yine de Bitcoin piyasa hakimiyetine bakıldığında her ne kadar tamamen bir “altcoin sezonu”nun başladığı söylenemese de bazı altcoin’erin 2020 yılında lider kripto para biriminden çok daha iyi performans sergilediği aşikar.

Altcoin’ler Kıyamete Mi Gidiyor?

Altcoin’lerin piyasa hacminde bir reddedilme ile karşılaşmış olması ve bulundukları noktada güçlü bir direnç bulunması, altcoin’lerin çöküşünün başlayabileceği endişelerini de beraberinde getirdi.

Analistlerin açıklamalarına göre, bugüne kadar devam eden ve son zamanlarda yavaşlayarak bitme noktasına gelen altcoin rallisini durduran şey tam olarak piyasa hacminde karşılaşılan reddedilme. Bununla birlikte Bitcoin hakimiyetinde artış sinyallerinin alınması da bu durumun devam edeceği şeklinde yorumlanıyor.

Dolayısıyla tüm bu verileri değerlendiren analistler, altcoin sezonunun bitmiş ve altcoin kıyametinin başlamış olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.