Sen Mevsimler Gibisin, Değişirsin Bitcoin…

İlayda Peker

İlkbahar, yaz, sonbahar, kış… Mevsimlerin hepsi ayrı güzel ve herkesin sevdiği mevsim başka. Ancak finansal piyasaların da mevsimlerle bağlı olduğu artık bir sır değil. Bu aslında çok da garip bir düşünce değil. Çünkü mevsimler insanların ekonomik durumlarıyla beraber psikolojisini de etkiler ve bu ikisinin birleşiminin tüm hayatta yansıması görülür. Dolayısıyla bu durum ister istemez yatırım davranışlarına da yansır…

Bilindiği gibi Bitcoin Pazartesi günü 7.000 doların altına düşerek ciddi bir destek seviyesini kırmış ve yatırımcıları üzmüştü. Ancak bugün yeniden Bitcoin’in 7.000 doların üzerine çıkarak bir kez daha gücünü gösterdiğine şahit olduk.

Bitcoin’de Dört Mevsim

Geleneksel yatırım dünyasında mevsimsel paternler özellikle profesyonel yatırımcılar tarafından iyi bilinir. Örneğin, ABD hisse senedi piyasaları genellikle Kasım ayından Nisan ayına kadar daha iyi performans gösterir. Ayrıca zayıf performansların çoğu da tipik olarak Mayıs-Ekim döneminde gerçekleşir.

Tabii ki piyasalar her yıl aynı modeli olduğu gibi taklit etmez. Ancak bu mevsimsel değişiklikler neredeyse tüm katılımcılar tarafından kabul edilir.

Peki, Bitcoin de mevsimlere göre mi hareket ediyor?

Bilindiği gibi lider kripto para birimi 10 yılı aşkın süredir piyasada yer alıyor ve artık yatırımcılar Bitcoin’in de mevsimsel döngüleri olduğunu düşünüyor. Örneğin, Sentix ve Bloomberg’den elde edilen veriler Temmuz 2010’dan bu yana Bitcoin’in Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım aylarında en iyi aylık ortalama performansa sahip olduğunu gösteriyor. Yani Bitcoin bahar aylarında yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Bunun yanında kışın ilk günleri olan Aralık’ın birinci çeyreğinde ve insanların tatil modunda yaşadığı yaz aylarında piyasalara sessizliğin hakim olduğu görülüyor.

Aslında bu oldukça mantıklı bir çerçeve çiziyor. İnsanlar, bahar aylarında genellikle çalışır, kazanır, birikim yapar ve birikimlerini arttırmanın yollarını arar. Ancak yaz aylarında sıcağın da etkisiyle tatil planları başlar ve tatil için insanlar birikimlerinden faydalanır. Ayrıca Aralık ayında da yıl sonu yaklaştığı için hem işletmeler hem bireyler finansal bir tablo çizme ve yeni yıla hazırlanma hissiyatında olur. Dolayısıyla yatırımdan ziyade anlık mali durumlarına odaklanırlar.

Haftalık Hareketler

Mevsimlerin yanı sıra Bitcoin fiyatını haftanın günlerinin de etkilediği görülüyor. Hafta başı olan Pazartesi ve haftanın sonu olan Cuma günleri çok doğal bir şekilde ne yoğun günler yaşanırken, en düşük ticaret hacminin yine doğal bir şekilde hafta sonu olduğu görülüyor.  Ayrıca hafta içi günlerinden biri olmasına rağmen Çarşamba günleri de çok düşük işlem hacimleri görülüyor.

Dolayısıyla yatırımda zamanlamanın her şey olduğu düşünülürse, yukarıdaki veriler işinize yarayabilir…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP/USD Teknik Analizi, Ripple Fiyat Tahmini

Sonraki Haber

Blockchain.com’un Borsası The Pit, İşlemleri Hızlandırıyor

İlgili Haberler