SEC ve XRP Mücadelesi: Ripple Elindeki İle Yetinmeli Mi?

İlayda Peker

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden mücadele 172 gündür devam ediyor. Şimdiye kadar yapılan duruşmalarda net bir bilgi çıkmamış olsa da zaman zaman Ripple lehine ya da SEC lehine kararlar alındığını gördük. Dolayısıyla bundan sonra da net bir karar alınana kadar her iki taraf için de farklı durumların oluşması söz konusu denilebilir.

Ripple Üstün Konuda Mı?

Başlangıç ​​olarak SEC’in Ripple’dan yasal uyarı belgeleri alma talebi açıkça reddedildi. SEC Blockchain firmasını yasal uyarıyı “görmezden gelmekle” suçladı ve mahkeme kararından sonra düzenleyici kurum ana karşı argümanını kaybetti.

Öte yandan Ripple, halihazırda iki kilit savunma sundu ve SEC’in suçlamalarına sistematik bir şekilde yanıt verdi. Ripple, ajans keşif için ek tanıklar talep ettiği için SEC’i “oyunu değiştirmekle” suçlayarak yanıt verdi. Ek olarak, San Francisco merkezli Blockchain firması, SEC’in araştırmaları uzatma talebinin kendisine “varoluşsal bir tehdit” oluşturduğunu belirtti.

Pek çok kişiye göre, SEC’in konuyu ele alış biçimi yanlış yönlendirildi. BTC, ETH ve XRP ile ilgili belgeleri sunmak için birkaç talep aldıktan sonra bile SEC’in sessiz kalması özellikle dikkat çekti. Öte yandan Ripple, ajansın neredeyse tüm gereksinimlerini sağladı. Genel olarak, SEC’in zaten istediğinden fazlasını elde ettiğini söylemek doğru olur, ancak sürekli olarak ufkunu genişletiyor.

Ripple Yetinmeli Mi?

Bu noktada her ne kadar bazı isimler ve uzmanlar Ripple’ın elindeki ile yetinmesi gerektiğini ve anlaşmaya varması gerektiğini ifade etse de kripto para ekosisteminde bu durumun yanlış bir örnek oluşturabileceği ifade ediliyor.

Çünkü birincisi bu durum, “haksız” bir emsal oluşturacak ve ikincisi firmanın SEC’e boyun eğmesi anlamına gelecekti. Avukat Jesse Hynes’in görüşüne göre, Ripple geriye bakıp teslim olmak yerine sadece buradan devam etmeli.

Bunlara ek olarak Ripple’ın davanın ardından halka açılması planlanıyor ve bu sebeple firmanın SEC ile ters düşmek istemeyeceği de ifade ediliyor. Dolayısıyla Ripple’ın elindeki il yetinmesi hala bir seçenek olarak masada duruyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tayland Finansal Denetleyicisi, Dogecoin’in Dahil Olduğu Kripto Yasaklarını Açıkladı

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB) İçin Kritik Seviyenin Altına İnildi: Sosyal İlgi Düşüyor

İlgili Haberler