SEC ve Fed Kararları Bitcoin Fiyatı Üzerinde Nasıl Etki Yaratıyor?

Bitcoin Haber

Bitcoin fiyatı 26.000 doların üzerinde seyrediyor ve yatırımcılar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını onaylamasını bekliyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı sonrasında Bitcoin fiyatı yaklaşık %4,25 oranında düştü. Bu durum, yüksek faiz oranlarının Bitcoin gibi yatırım araçları için ciddi kayıplara yol açabileceğini gösterdi.

Bitcoin ve ABD Doları arasındaki 20 günlük ortalama korelasyon katsayısı -0,73’e düştü ve bu durum Bitcoin ve ABD doları arasındaki ters ilişkiyi kanıtladı. Bitcoin yatırımcıları, SEC’in Ekim ayında spot Bitcoin borsa yatırım fonu başvurularını onaylamasına dair umutlarını arttırdı.

2003 yılında spot altın ETF’inin onaylanmasının ardından altın fiyatlarında yaşanan %300’lük fiyat artışı, Bitcoin yatırımcılarının umutlarını besliyor. Bitcoin, tarihin en az volatilite yaşanan dönemine şahit oluyor. Bitcoin’in tarihsel volatilite endeksi bu ay 13,39’a düştü.

Birçok analist, Bitcoin fiyatının 2023 yılı sonlarına ve 2024 yılına doğru uzun bir boğa koşusuna önderlik edeceğine inanıyor. Ünlü analist Rekt Capital, Bitcoin’in devam eden yatay seyrini bir alım fırsatı olarak görüyor.

Öte yandan, popüler analist Moustache, Bitcoin için planladığı boğa koşusunda klasik bir Megafon formasyonunu referans alıyor ve Bitcoin’in fiyatının 100.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Chainlink (LINK): Kripto Para Piyasasında Dikkat Çeken Performans

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasasında Neler Bekleniyor?

İlgili Haberler