SEC Uyum Ofisi, Kriptoları İncelemeye Devam Edecek

İlayda Peker

Coinelegraph’ın haberine göre ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC), uyum ofisi yıllık öncelikler listesine fintech ve dijital varlıklar konusunu ekledi. Dolayısıyla SEC’in kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisi konusunda ince eleyip sık dokuduğu ifade edilebilir.

SEC’in Uyum Denetimleri ve İncelemeleri Ofisi’nin (OCIE) 7 Ocak tarihinde yaptığı duyuruya göre ajans, önümüzdeki mali yılda dijital varlıkları da içeren yeni finansal teknolojiler getirmeye hazırlanıyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre sermaye oluşumları ve yatırım tavsiyeleri açısından yeni teknolojilerin “gözden geçirilmesine ve dikkatle incelenmesine” devam edilmesi gerekiyor.

OCIE’nin Çalışmaları

SEC’in Uyum Denetimleri ve İncelemeleri Ofisi 2019 yılının başında da benzer açıklamalar yapmış ve şunları dile getirmişti:

OCIE dijital varlıkların piyasaya sürülmesini ve satışını, işlemlerini ve yönetimini, ürünlerin menkul kıymet olduğu yerlerde izlemeye devam edecek ve mevzuata uygunluğu inceleyecektir.

Muhtemelen yasadışı menkul kıymet kullanımını araştırmaktan sorumlu ofis olarak OCIE’nin, uyum konusunda tetikte olması mantıklı bir seçenek. Ancak bugünkü açıklamaya göre 2019 yılında izlenen yoldan farklı bir yol izlenecek…

Bunun yanında OCIE’nin 2020 kripto öncelikleri, finansal teknolojilerin olumlu potansiyeline daha geniş bir şekilde ilgi duydukları için 2019’daki önceliklerden farklı olarak karşımıza çıkıyor. Ofis, “OCIE’nin dijital varlık alanında faaliyet gösteren ve SEC kayıtlı olan şirketleri de tespit etmeye ve incelemeye devam edeceğini” ifade ediyor. Dolayısıyla bu açıklamalar 2020 yılının kripto paralar için biraz daha yumuşak geçeceğini düşündürüyor.

2019’da SEC

SEC’in kripto para birimleri ile olan ilişkisini, özellikle de kayıt dışı menkul kıymet teklifleri olarak ICO’lar ile ilgili adımlarını 2019 yılında hızlandırdığını biliyoruz. Bunun yanında SEC üyesi Hester Pierce’ın 2019 yılında da kripto para birimleri ve ICO’lar ile ilgili olumlu adımların atılması konusunda girişimlerde bulunduğu sır değil…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İran Amerika’yı, Bitcoin 8.400 Doları Vurdu!

Sonraki Haber

“2020 Yılının Kazananı Bitcoin Olacak”

İlgili Haberler