SEC, Ripple’a Neden Dava Açtı? İşte Muhtemel 4 Neden!

Fatih Uçar

Popüler bir kripto analisti, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a dava açmasının olası nedenlerini ortaya koyuyor. Coin Bureau sunucusu Guy, yeni bir videoda 2,03 milyon YouTube abonesine diğer birçok kripto projesinin XRP profiline uyduğunu, ancak SEC’in Ripple’ın ABD merkezli olması nedeniyle yedinci en büyük kripto para birimini hedeflediğini söyledi. İşte detaylar.

Neden XRP Seçildi?

Coin Bureau sunucusu Guy, tek sebebin Ripple Labs’ın ABD merkezli olduğunu düşünüyor. Ayrıca birçok kripto para şirketinin/vakfının kendi tokeni/coini var. Yani XRP’nin kaderi aslında kripto para ekosisteminin önemli bir kesimini etkileyebilir.

“Bu, SEC’in başka yerlerde bulunan diğer büyük kripto projeleriyle karşılaştırıldığında peşinden gitmesini çok daha kolay hale getiriyor. Mesele şu ki SEC, geçen yılın sonlarında Terra ve Mirror protokolüne karşı açtığı sürpriz davanın ortaya çıkardığı gibi, bunların da peşinden gidiyor gibi görünüyor. SEC geçmişte de denizaşırı kripto şirketlerinin peşine düştü”.

Analist, Ripple’ın olayın farklı bir yönüne daha dikkat çekiyor.

“İkinci olası neden, Ripple’ın çok parasının olması ve SEC’in manşetlere yol açacak ve potansiyel olarak düzenleyici operasyonlarının genişlemesini finanse etmek için kullanılabilecek büyük bir anlaşma sağlamaya çalışıyor olmasıdır”.

Tüm Kripto Paraları Etkileyecek

Üçüncü olasılığın, SEC’in diğer kripto para projelerinin peşinden gitmek için bir emsal ihtiyacı olduğunu söylüyor. Evet, popüler analiste göre SEC bir emsale ihtiyaç duyuyor ve Ripple zaferi, ona çok daha kolay hareket etme imkanı tanıyacak.

“XRP, piyasadaki en büyük kripto para birimlerinden biri ve büyük adamlardan birini devre dışı bırakarak endüstrinin geri kalanına bir sinyal gönderiyor. Mesele şu ki, SEC bu kadar çok kripto projesini dava edecek kaynaklara sahip değil”.

Dördüncü olası neden, Ripple‘ın yarattığı SWIFT ödeme sistemi alternatifi olan “RippleNet tehdidi”dir.

“Söyleyebileceğim kadarıyla, RippleNet, 2019’da piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra, belirli bölgelerdeki finans kurumlarından bir miktar benimseme görüyordu. SEC’in muhtemelen Ripple’ı 2020’nin ortalarından sonlarına doğru ilk kez devreye soktuğu düşünüldüğünde bu, bunun tehdide bir yanıt olduğunu gösteriyor. Ripple’ın XRP satışlarından ziyade RippleNet’in ABD’nin finansal otoritesi üzerinde belli riskler oluşturduğunu düşünüyor olabilirler. Ayrıca, SEC’in Ripple’ı çökertmek için neden bu kadar uzun süre beklediğini de açıklayabilir”.

Ancak tüm zamanlamalar tesadüf de olabilir. Peki sizce SEC neden Ripple’a dava açtı?


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

NFT’lerde Son Durum Ne? Solana, Ethereum’u Geçebilir Mi?

Sonraki Haber

Ethereum Balinaları Satış Yapıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler