SEC, Ripple İle İlgili Düzenlenmiş Şikayetini Yayınladı!

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs yöneticileri Bradley Garlinghouse ve Christian Larsen’in piyasa koşullarına bağlı olarak kripto para satışlarını artırarak veya yavaşlatarak XRP fiyatını manipüle ettiğini iddia ediyor.

Düzenlenmiş Yeni Dosya

18 Şubat’ta yapılan düzenlenmiş bir şikayette davacı SEC, Ripple Labs, Christian Larsen ve Brad Garlinghouse’un 2013’ten itibaren XRP coin satışıyla menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği şeklindeki tutumunu yineledi:

“En az 2013’ten günümüze davalılar, Ripple’ın operasyonlarını finanse etmek ve Larsen ve Garlinghouse’u zenginleştirmek için nakit veya 1,38 milyar ABD Dolarını aşan bir bedel karşılığında ‘XRP’ adı verilen 14,6 milyar birim dijital varlık menkul kıymeti sattı.”

Öte yandan yeni şikayet, Ripple’ın 2012 gibi erken bir zamanda kripto parasının bir menkul kıymet teklifini temsil edebileceğine dair yasal tavsiye aldığını ve bunu görmezden gelmeyi seçtiğini iddia ediyor. Finansal açıdan şikayet, stratejinin işe yaradığını ve Ripple’ın sonraki yıllarda en az 1.38 milyar dolar topladığını belirtiyor.

Bunlara ek olarak yeni dosya, Larsen ve Garlinghouse’un da kayıtsız XRP satışlarından 600 milyon dolar kar elde ettiklerini iddia ediyor. Bunaların yanında SEC, yöneticilerin yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini ya da piyasayı manipüle ettiklerini de iddia ediyor.

Piyasa Manipüle Mi Edildi?

Yapılan açıklamalara göre Ripple, XRP fiyatına müdahale etmek için zaman zaman satışları durdurdu ya da arttırdı. Yapılan açıklamada, 2015 yılında Larsen’ın piyasa yapıcısına “satışları durdurmasını” söylediği ve “ piyasa toparlayana kadar da bir süre devam edilmesini” söylediği iddia ediliyor.

Ayrıca benzer bir durumun 2016 yılında da yaşandığı belirtiliyor. Dolayısıyla Ripple ve davaya konu olan iki yönetici, XRP fiyatına müdahale ederek piyasayı yönlendirmekten de suçlanıyorlar.

Tüm bunlara ek olarak SEC, XRP’nin bazı borsalarda listelenmesi için Garlinghouse’un minimum getiri sözü verdiğini ya da teşvik paketleri teklif ettiğini de beliriyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BitMEX CEO’su Arthur Hayes Aylar Süren Sessizliğini Bozdu!

Sonraki Haber

DeFi Token’larında Düşüş Mü Başladı?

İlgili Haberler