SEC, IEO’lara Karşı Uyardı!

İlayda Peker

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Salı günü yayınladığı bir bildiri ile IEO’lar konusunda uyarılarda bulundu.

“IEO Konusunda Dikkatli Olun”

Yatırımcı Eğitim ve Savunuculuğu Ofisi tarafından yayınlanan bu açıklama, yatırımcılara “bir IEO’ya yatırım yapmayı düşünüyorlarsa dikkatli olmalarını” önerdi. Çünkü yapılan açıklamalara göre bu tür tekliflerin sunduğu yüksek getiri vaatleri, yatırımcıları ikna etmek amacıyla uygunsuz şekilde kullanılabilir. Özellikle SEC, “IEO’ların federal menkul kıymet yasalarını ihlal ederek gerçekleştirilebileceğini ve bu sebeple yatırımcıların kayıtlı ve muaf menkul kıymet tekliflerinin çoğunun korunamayabileceğini” ifade etti.

Bir IEO‘nun bir menkul kıymet teklifi oluşturup oluşturmadığı sorusu üzerine ajans, ICO‘lar ile ilgili değerlendirmesine bir çizgi çizdi ve sunulan token’lerin menkul kıymet olarak kabul edilebileceği koşulları şu şekilde açıkladı:

ICO’larda olduğu gibi koşullara bağlı olarak IEO’lar, menkul kıymet teklifini ve satışını içerebilir. Bu, IEO’nun federal menkul kıymetler yasaları kapsamındaki teklifler için geçerli kayıt koşullarına tabi olabileceği anlamına gelir. Diğer bir deyişle IEO sunan şirketin, dijital varlığı sunan şirketin kendisi, işi, sunulan dijital varlık ve yatırımcılara teklif şartları hakkında önemli açıklamalar sunması gerektiği anlamına gelir.

SEC’in Diğer Uyarıları

SEC’in diğer odak alanları arasında, IEO’ları sunan bir platformun menkul kıymetler platformu mu yoksa aracı kurum mu olduğu ve yatırımcıların yurtdışında yerleşik şirketler tarafından yürütülen IEO’lara girip giremeyecekleri sayılabilir.

Ajansın bu konu hakkındaki açıklamalarında, “Yurtdışı bir işlem platformunda gerçekleşen ancak Amerika Birleşik Devletleri’nden kişilerin yatırım yapmasına izin veren bir IEO, federal menkul kıymet yasalarından kaçınmayı amaçlayan bir girişimdir.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitwise, Bitcoin ETF Başvurusunu Geri Çekti!

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasasında Bugün Yaşanan Artışın 3 Sebebi

İlgili Haberler