SEC, Bir Kripto Firmasına Dolandırıcılık İddiasıyla Dava Açtı

SEC, Bir Kripto Firmasına Dolandırıcılık İddiasıyla Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, geçen ay kripto para yatırım planına sahip olduğu iddia edilen üç kişiye karşı dava açtığını kamuoyuna duyurdu.

7 Mayıs’ta gizli kalmak şartı ile  yapılan şikayet, 12 milyon dolardan fazla bir tutar ile birçok yatırımcıyı dolandırdığı ve “çok düzeyli bir pazarlama işi” olarak nitelendirilen Modern Money Team’i (MMT) hedefliyor. MMT ise resmi web sitesinde ikili opsiyonlar, forex ve kripto ile ilgili ürünler sunan bir “işlem topluluğu” olarak tanımlanıyor.

Detaylar

SEC basın açıklamasında konuyla ilgili, “SEC’in bugünkü Salt Lake City federal mahkemesinde açılan şikayeti, Putnam’ın en azından Temmuz 2017’den itibaren “Modern Money Team” olarak bilinen çok düzeyli bir pazarlama işletmesini işlettiğini ve yaklaşık iki kişiye kripto para madenciliği operasyonu olarak pay sattığını iddia ediyor. Şikayete göre, Putnam bu yatırımcı fonlarının bir kısmını kötüye kullandı ve bunları kat mülkiyeti ve diğer kişisel harcamalara harcadı. Şikayet; Putnam, Ramirez ve Rodriguez’in “kripto para birimi işlem paketleri” sunarak yüksek getiri potansiyeli olan yatırımcılardan ek fonlar topladığını iddia ediyor. Gerçekte sanıklar, yatırımcı fonlarını kişisel kullanım için kötüye kullandılar ve ponzi benzeri dağıtımları daha önceki yatırımcılara yaptılar.” ifadeleri kullanıldı.

Bunların yanı sıra şikayette yer alan bilgilere göre, Daniel Putnam, Jean Paul Ramirez Rico ve Angel Rodriguez ile birlikte MMT Distribution and R&D Global’in de ismi şikayette geçiyor.

SEC ve Bitcoin

SEC’in Bitcoin ve kripto paralar konusunda negatif düşündüğü bir sır değil. Örneğin, son olarak SEC Wilshire Phoenix tarafından yapılan başvuruyu 26 Şubat tarihinde reddederek son ETF umudunu da yerle bir etmişti.

SEC’in daha önce de birçok ETF’i reddettiği göz önünde bulundurulduğunda bahsi geçen red piyasa için çok da şaşırtıcı olamamıştı.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.