SEC Bir ICO’yu Daha Yasadışı İlan Etti!

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Enigma MPC‘nin ENG token ICO’sunu yürütürken federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği kararına vardı. Çıkan karara göre şirket, yatırımcılara geri ödeme yapacak ve belli bir miktarda para cezası ödeyecek.

“ENG Token Menkul Kıymettir”

Enigma MPC’nin ICO’su 2017 yılında gerçekleşti ve bu sırada yaklaşık olarak 45 milyon dolar fon toplandı. Bununla beraber ENG de diğer birçok token da olduğu gibi ilk başta güzel bir artış yakaladı ve elde ettiği kazançların neredeyse tamamını kaybetti. Bunun yanında SEC şirketin, müşterilerin tazminat alabileceği bir süreç oluşturması gerektiğini belirtti.

SEC’in Boston Bölge Ofisinde İcra Direktörü John T. Dugan konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Tüm yatırımcılar, ister daha geleneksel varlıkları isterse yenilerini içeriyor olsun, menkul kıymetler teklifiyle bağlantılı olarak şirketlerden belirli bilgileri alma hakkına sahiptir. Bugünün düzenindeki çözümler ICO yatırımcılarına tazminat alma ve yatırımcılara yatırım kararları verirken sahip oldukları bilgileri sağlama fırsatı sunuyor.

Kripto Ekosistemindeki Etki

Blockchain varlıklarının menkul kıymetleri temsil edip etmediği sorusu hem karmaşık hem de tartışmalı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, farklı federal kurumlar karşıt tutumlar alıyor ve politikacılar henüz net bir rehberlik sunamıyor. Bunun yanında SEC tarafından atılan bu adım, ajans şu anda bu konuda net bir duruş sergilediği için cesur bir hamleyi temsil ediyor.

Öte yandan SEC Ocak ayında yaptığı açıklamalarda, IEO’lara karşı uyarılar yapmış ve IEO yatırım yapmayı düşünenleri dikkatli olmaya çağırmıştı…

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tim Draper Hangi Ağa Katılmak İçin 1 Milyon Token Aldı?

Sonraki Haber

Hollanda’da İki Kişi Kriptolarla Para Aklama Suçundan Tutuklandı

İlgili Haberler