SEC Bir ICO’ya Daha Dava Açtı 

SEC Bir ICO’ya Daha Dava Açtı 

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Shopin’in kurucusu Eran Eyal‘i sahte bir ICO düzenlemekle suçluyor.

11 Aralık tarihli bir basın açıklamasında SEC, işadamının ve şirketinin Ağustos 2017 ile Nisan 2018 arasında 42 milyon dolardan fazla fon toplanan bir ICO’da yüzlerce yatırımcıyı dolandırdıklarını iddia etti. SEC’e göre Shopin, Shopin Token’ın kayıtsız menkul kıymet olarak satışını yaptığı için suçlanıyor.

Eyal Vaatlerini Yerine Getirmedi

Eyal yatırımcılara, müşteri profillerini oluşturmak için token satışından gelen fonları kullanacağını belirtmişti. Bu profiller daha sonra online bireysel müşterilerin satın alma geçmişlerini izleyerek ve bu bilgileri temel alarak ürünler önerecekti. Ancak Eyal hiçbir zaman işlevsel bir platform oluşturmadı. SEC’in New York Bölge Ofisi Direktörü Marc P. Berger konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Davada  iddia edildiği gibi SEC, masum yatırımcıları Blockchain temelli bir evrensel müşteri profilini desteklemek için güvence altına aldıkları ilişkiler ve sözleşmelerle ilgili yanlış iddialarla dolandırmaktan Eyal ve Shopin’i sorumlu tutuyor. Menkul Kıymet tanımını karşılayan bir dijital varlıkta, herhangi bir geleneksel menkul kıymet teklifinde olduğu gibi doğrulayıcı açıklamalar yapılmalıdır.

Kişisel Harcamalar

Ayrıca SEC Eyal’in kişisel giderlerini karşılamak için yatırımcı fonlarını kullanıldığını da iddia etti ve şu açıklamayı yaptı:

Eyal; kira, bireysel alışveriş, eğlence, hayırseverlik etkinlikleri gibi harcamalar için 500.000 dolardan fazla yatırımcı fonu kullandı. Ancak yatırımcılara bunu bildirmedi.

Komisyon, Eyal ve Shopin’i federal menkul kıymetler yasalarının yolsuzlukla mücadele ve sicil hükümlerini ihlal etmekle suçladı ve ihtiyati tedbirler, önyargılı faiz ve uyuşmazlık cezaları ile yargılanmasını talep etti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.