SEC Başkanı’ndan Önemli Açıklama: Hisse Senetleri Tokenize Olabilir!

İlayda Peker

Kripto para ekosisteminde SEC’in hemen her hafta attığı adımları konuşuyoruz. Bu sefer ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton’ın yaptığı açıklamalar ses getirdi. Clayton, Blockchain teknolojisinin gücüne inanıyor ve tüm hisse senetlerinin bir gün tokenize edilebileceğini düşünüyor.

Hisse Senetleri ve Token’laştırma

Clayton, Dijital Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir web seminerinde, tüm hisse senedi işlemlerinin 20 yıl öncesine kıyasla bugün neredeyse tamamen elektronik gerçekleştiğini söyledi. Claytın’ın açıklamalarına göre, geçmişte hisse senetleri vardı, bugün ise hisse senetlerini temsil eden dijital girişler var. Clayton, “Bunların hepsinin tokenize hale gelmesi çok iyi bir durum olabilir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan “American Coin’in İki Yüzü: Dijital Varlıkların İnovasyonu ve Düzenlenmesi” başlıklı web semineri, blok zinciri ve kripto alanını ilerletmek için neyin gerekli olduğuna odaklandı. Web seminerine, Office of the Comptroller of the Currency’den (OCC) para birimi vekil denetleyicisi Brian Brooks da katıldı.

Hem Clayton hem de Brooks, kripto alanında yeniliği memnuniyetle karşıladıklarını, ancak kripto paraların elbette düzenleyici çerçeveler dahilinde olması gerektiğini belirtti. Mevcut çerçeveler yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruya Clayton, “Kısa cevap evet yeterli. Düzenleyici çerçevemiz, çerçevemizin ilkeleri, zamana göre test edilmiştir ve birçok yenilikle zaman testine tabi tutulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında yakın zamanda Coinbase’den OCC’ye geçiş yapan Brooks, Blockchain ağlarının dikey olarak entegre edilmiş kontrol kulelerinden temelde daha dayanıklı ve verimli olduğuna inandığını ve bu nedenle güvenli ve sağlam bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu  dile getirdi. Brooks konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Blockchain, bankacılık modeli için akıllara durgunluk veren bir meydan okumadır.

Kripto Paralar

Brooks çoğu kripto para birimi projesinin başarısız olacağını, “Belirli bir ihtiyaçla alakalı olmayacaklar veya temel yasal uyum sorunlarını ya da bunun gibi bir şeyi gündeme getirecekler.” sözleri ile dile getirdi.


Total
14
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Fiyatı: XRP Şaşırtan Performansıyla Günün İlk 10’una Girdi!

Sonraki Haber

Büyük İddia: İlk On Sıralaması Değişecek, Ripple (XRP) Listeden Çıkacak!

İlgili Haberler