SEC Başkanından Kripto Düzenlemesi İle İlgili İpuçları 

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, tüketicinin korunması adına kripto borsalarını düzenlemek için daha fazla çaba gösterilmesi için baskı yapıyor. 

Kripto Para Düzenlemeleri 

4 Nisan’da Pennsylvania Üniversitesi Carey Hukuk Okulu tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan SEC yöneticisi Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile işbirliği yapmak için hazır olduğunu söyledi. Amerika’nın önde gelen mali düzenleyicilerinin ortak çabası, menkul kıymetler ve emtiaların bir karışımını sunan işlem platformlarını denetlemeyi planlıyor. 

Ancak uzman isimlere göre sorun şu ki, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyiciler henüz menkul kıymeti neyin oluşturduğunu resmi olarak netleştirmiyor ve birçok şirketi kripto para birimleriyle ilgili durumları konusunda bir belirsizlik içinde bırakıyor. 

Bloomberg’e göre Gensler, “bireysel  yatırımcılar şu anda dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonuna karşı savunmasız oldukları için” borsalarda daha fazla kurala ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Gensler, “Personelden menkul kıymetler ve menkul kıymet dışı alım satım işlemlerinin iç içe geçtiği platformları en iyi nasıl kaydedip düzenleyebileceklerini düşünmelerini istedim” diye ekledi. 

Düzenlemeler nasıl Olacak 

Şu anda, kripto varlıklarını yükümlülük olarak etiketleyen SEC, menkul kıymetler üzerinde yargı yetkisine sahipken, CFTC türev piyasalarla ilgilenmekte ve kripto, düzenleyici bir çerçevenin olmaması nedeniyle hala gri bir alan. 

Bu, hangi ajansın kriptoyu düzenlemesi gerektiği konusunda da bir tartışma başlattı. FTX gibi türev borsaları, kontrolün CFTC’de olmasını tercih ediyor, ancak SEC başkanı ve bir dizi ABD’li yasa koyucu, kriptonun menkul kıymetler şemsiyesi altına girdiğini düşünüyor. Gensler da bu varsayımı doğruladı ve “Gerçek şu ki, çoğu kripto tokeni, kar beklentisiyle halktan para toplayan bir grup girişimciyi içeriyor. Bu da bir yatırım sözleşmesinin veya bizim yetki alanımızdaki bir menkul kıymetin ayırt edici özelliği.” sözlerini kullandı. 


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Gelişmeleri Devam Ediyor: Dev Fast Food Zincirinden Önemli Hamle 

Sonraki Haber

Michael Saylor ve Bitcoin Destekli Tahvil Açıklaması!

İlgili Haberler