SEC Başkanı Gensler, Kripto Sektörü Hakkında Açıklamalar Yaptı

Bitcoin Haber

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, 2023 Menkul Kıymetler İcra Forumu öncesinde yaptığı konuşmada, SEC’in yaptırım eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gensler, SEC’in 2023’te 500’den fazla bağımsız dava da dahil olmak üzere toplamda 780’den fazla yaptırım davası açtığını ve bu davalar sonucunda 5 milyar dolar tutarında hüküm ve ceza verdiğini belirtti. Ayrıca, zarar gören yatırımcılara 930 milyon dolarlık bir kısmın iade edildiğini ifade etti.

SEC başkanı, konuşmasında kripto para sektörüne olan duruşunu tekrarladı ve çoğu kripto varlığın menkul kıymetler kategorisine girdiğini ve bu nedenle yasalar tarafından ele alınması gerektiğini savundu. Gensler, kripto ekosisteminin düzenlemelerin olmadığı bir ortamda, dolandırıcılıklara ve iflaslara yol açtığını ve daha sıkı düzenlemelerin gerekliliğini vurguladı.

Gensler, SEC’in Aralık 2021’den bu yana çeşitli kural ve düzenlemelerin ihlali nedeniyle 40 firma aleyhine dava açtığını ve 1,5 milyar dolardan fazla ceza aldığını belirtti. Ayrıca SEC’in son mali yılda 23 firma ile kayıt tutma suçlamalarını çözdüğünü söyledi.

Gensler, kripto para piyasasının menkul kıymetler yasalarına tabi olmasının nedeninin, çoğu kripto paranın yatırım sözleşmesi niteliği taşıması olduğunu ifade etti. Mevcut kripto ekosisteminin 1920’lerin finansal ortamıyla benzerlikler taşıdığını ve düzenlemelerin olmadığı bir ortamın dolandırıcılıklara ve iflaslara yol açtığını belirtti. Bu nedenle daha sıkı düzenlemelerin gerektiğini savundu.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Chainlink (LINK) Geleceği ve RWA Alanındaki İlgi Artışı

Sonraki Haber

DYdX Chain Ana Ağı Başlatıldı: Tam Ademi Merkeziyetçilik Hedefleniyor

İlgili Haberler