SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Regülasyonlarının Ana Temasını Aktardı

Mert Bahçe

ABD SEC Başkanı Gary Gensler, ajansın kripto para borsalarını kapsamına alması ve 2022’de daha fazla izlemesi gerektiğini ifade etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, Washington’un finansal gözlemcilerinin doğrudan kripto para alım satım alanlarını düzenlemesi gerektiğini düşünüyor.

Gensler, 2022 Yılında Odak Noktalarını Açıkladı

SEC Başkanı Gensler, Bitcoin ve altcoin işlemlerinde yatırımcılara daha fazla koruma sağlamak için bu yıl izleme politikalarını sıkılaştıracaklarını belirtti. Gary Gensler, daha önce kripto para alanının daha iyi yatırımcı kurallarına ihtiyacı olduğunu defalarca aktardı. Geçtiğimiz yıl sektöre olan sevgisinin ana hatlarını çizen Gensler, bunun pazarda gelişmiş düzenlemeler için baskı politikasının önüne geçemeyeceğini dile getirdi: “Yatırımcı korumasında konusunda tarafsız değilim. Biri spekülasyon yapmak isterse bu onların seçimi olur ancak yatırımcıları dolandırıcılığa karşı korumak için bir ulus olarak rolümüz var.”

Yakın tarihli bir sanal basın toplantısında Gensler, kripto para birimi borsalarının bu yıl SEC ve diğer parasal düzenleyicilerden daha fazla incelemeyle karşı karşıya kalmasını gerektiğini söyledi. Ek izlemenin yatırımcılara kripto para alım satımı yaparken gerekli korumayı sağlayacağı düşünülüyor.

2021 sonunda SEC’in ana görevi Başkan Gary Gensler’e kripto para birimleri düzenlemeleri konusunda tavsiyelerde bulunmak olan yeni bir kıdemli danışman göreve aldığı da belirtilmeli. Bu alanın yöneticisi Corey Frayer, daha önce tüketici ve yatırımcı koruması konuları üzerinde çalışmalar ortaya koydu.

Çin ve ABD

Geçtiğimiz yılın en önemli olaylarından biri de Çin hükümetinin sınırlar içerisinde uyguladığı kripto yasağıydı. Bunu takiben çok sayıda ülke aynı kuralları tartıştı. Ekim ayında Gary Gensler, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu ülkeler arasında olmayacağını açıkladı. Başkan, Çin yasaklarını onaylamasa da yatırımcı korumasının altını çizdi. FED Başkanı Jerome Powell, ABD’nin dijital varlık kullanımını yasaklama niyetinde olmadığına dair güvence verdi.


Total
87
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dogecoin (DOGE) Fiyatı: Elon Musk Etkisi Mi, Piyasa Etkisi Mi?

Sonraki Haber

Balinalar Bitcoin’e Hücum Ediyor: Son 2 Gündeki Alımlar Dikkat Çekiyor!

İlgili Haberler