SEC Başka Kripto Projeleri İçin de Dava Hazırlığında Olabilir Mi?

İlayda Peker

Piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi olan Ripple (XRP) hayatının en kötü günlerini yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Sermaye Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı dava geçtiğimi hafta gündeme bomba gibi düştü ve 2021’de de SEC ve kripto para birimlerini sıkça gündemde göreceğiz gibi görünüyor.

SEC ve XRP Gelişmesi

SEC, geçtiğimiz hafta hem Ripple’a hem de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucusu Chris Larsen’a yasadışı menkul kıymet satışı yapmak ve bu yolla yasa dışı kazanç sağlamak konusuyla dava açtı. Çünkü SEC XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu düşünüyor.

SEC’in davası üzerine çeşitli kripto para borsaları XRP işlemlerini askıya almaya başladı ve hatta bazı borsalar XRP’yi direk delist etti. Coinbase de dün geç saatlerde yaptığı açıklaması ile XRP işlemlerini askıya aldığını açıkladı ve bu haber aslında Cinneamhin Ventures kurucu ortaklarından olan Adam Cochran tarafından daha önce paylaşılmıştı.

Cochran geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında Coinbase’in XRP ile ilgili olarak avukatları ile görüştüğünü ve yakında bir karar alacaklarını belirtmişti.

Cochran’dan İpuçları

Cochran bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile SEC’in başka kripto para projelerine de dava açabileceğini dile getirdi. Kendi Coinbase açıklamasını hatırlatan Cochran bu sefer de SEC’in farklı projeleri araştırdığını dile getirdi ve “Görünüşe göre SEC, düşündüğümüzden çok daha aktif ve bir dizi proje ve şirketi araştırıyor!” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yapılan yorumları da yanıtlayan ünlü isim bu projelerin bilindik ve büyük projeler olabileceğini ifade etti. Bu projelerin henüz dava aşamasında olamadıklarının ve aktif araştırma aşamasında olduklarının altını çizen Cochran daha fazla detay vermeden önce daha çok araştırma yapması gerektiğini belirtti.

Bitcoin ve Ethereum İşin İçinde Mi?

Yapılan çoğu yoruma ve SEC’in de daha önceki açıklamalarına göre Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) SEC’in radarında yer almıyor. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Sermaye Komisyonu Bitcoin ve Ethereum’u bir menkul kıymet olarak görmüyor.

Binaların yan sıra görünüşe göre kripto para ekosistemi öncelikle Tron’un ve arkasındaki isim olan Justin Sun’in SEC’in hedefinde olacağını düşünüyor. Tron’un yanında Celsius Network kurucusu Alex Mashinsky, Stellar (XLM), NEM (XEM), Tezos (XTZ), Crypto.com coin (CRO) ve NEO gibi projelerin menkul kıymet olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kurumsal Yatırımlar Artıyor: 29 Büyük Firmanın Bitcoin (BTC) Yatırımı Var!

Sonraki Haber

Grayscale’in Bitcoin (BTC) Varlığı 2 Haftada 6 Milyar Dolar Arttı

İlgili Haberler