SBI ve Ripple’dan Yeni Ortaklık Açıklaması

İlayda Peker

Yapılan açıklamalara göre Japon ödeme hizmeti şirketi SBI, Ripple’ın MoneyTap adlı xCurrent destekli para transfer uygulamasının başlatılmasını desteklemek için ilk ortak oldu.  SBI ve Ripple, ortak bankalardan oluşan bir konsorsiyum ile ve Ripple’ın xCurrent Distributed Ledger teknolojisini (DLT) kullanarak Tayland, Vietnam ve diğer ülkelere para transfer hizmetleri sunacak.

Değerlerin İnternetini Yaratmak

SBI ve Ripple Asia, SBI’nın 61’den fazla ortak bankadan oluşan bir ağı olan SBI Konsolide Uluslararası ve Döviz Konsorsiyumu için bir yönetim katmanı oluşturmak üzere ortaklık yaptılar. Yapılan açıklamalara göre bu ortaklık sayesinde RC Cloud (Ripple Connect) ödeme ağları için temel teknoloji olarak Ripple’ın xCurrent DLT çözümü kullanılacak.

Öte yandan RC Cloud, SBI’nin MoneyTap para transfer uygulaması kullanıcılarının Swift’ten daha hızlı ve daha ucuza para göndermesine izin verecek. RC Cloud sistemi, üye bankaların xCurrent’ı, herhangi bir diğer üye bankaya birkaç saniye içinde para göndermek için kullanmasına imkan sağlayacak. Ayrıca bu düzenlemede SBI’ın hisselerin %60’ını Ripple’ın ise hisselerin %40’ını elinde tutacağı da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre RC Cloud XRP token’ını kullanmayacak. RC Cloud bunu yerine bankacılık sınırları içinde ve yetki alanlarında verimli transferler sağlamak için yerel kurları ve döviz kurlarını birleştirecek.

Ayrıca SBI’ın Asya’nın en büyük para transfer hizmetlerinden biri olduğu ve yalnızca geçen yıl 750 Milyar Yen’in üzerinde para transfer işlemleri gerçekleştirdiği biliniyor. Bununla beraber SBI’nin havale ödemelerinin günümüzde RippleNet‘teki bir numaralı işlem hacmi olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

xCurrent Gelecek

SBI’nin para transfer ağı, Japonya’da çalışan Taylandlı ve Vietnamlı işçilere, evlerine para gönderme ve ortak banka ağından yararlanma imkanı tanıyor. Dolayısıyla SBI xCurrent teknolojisinin “gelecek” demek olduğuna inanıyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bakkt, Yeni Bir Satın Alma Gerçekleştiriyor

Sonraki Haber

ETH’nin 200 Doları Aşması BTC’nin 10.000 Doları Aşmasından Önemli Mi?

İlgili Haberler