Saudi Aramco, Bitcoin Madenciliği İddialarına Yanıt Verdi

Mert Bahçe

Suudi Arabistan’ın en büyük petrol ihracatçısı, Bitcoin madencilik faaliyetlerine dahil olduğu iddialarını reddetti. Suudi Arabistan Petrol Şirketi (Saudi Aramco), Blockchain tabanlı petrol şirketi Vakt’a 5 milyon dolarlık yatırım yapmasının ardından kripto dünyasında tüm gözleri üzerine çekmişti. Bugün çıkan bir söylentide Saudi Aramco’nun Bitcoin madencilik faaliyetlerini gerçekleştirdiği bildirildi.

Aramco’nun Açıklaması

Suudi Arabistan’ın devlet petrol şirketi, Bitcoin madenciliği hakkında devam eden söylentilere resmi bir açıklama yaptı:

Şirketin Bitcoin madenciliği faaliyetlerine başlayacağını iddia eden son raporlara istinaden Aramco, bu iddiaların tamamen yanlış ve yalan olduğunu bildirir.

Çin ve birçok hükümet dahil olmak üzere, yerli kripto madenciliğine faaliyetlerine yönelik baskı politikası başlattı. İşletmeler diğer kripto dostu ülkelere sığınmaya zorlandı. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi Orta Doğu ülkeleri, kripto para birimleriyle ilgili en son yeniliklerin test aşamasında yer alıyor. Bahreyn Merkez Bankası, kısa süre önce ülkede yasal oalrak faaliyet göstermesin adına bir kripto para borsasına lisans vermişti.

Saudi Aramco, Blockchain firmalarına yatırım yapma konusunda oldukça kapsamlı bir geçmişe sahiptir. Medyaya yansıyan son haberlere göre bir Saudi Aramco, Data Gumbo Corp. ile Blockchain çalışmaları için 6 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı.

Geçtiğimiz ay BAE Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi testi için somut adımlarını açıklarken 2023-2026 stratejisini kamuoyuyla paylaştı. Bu girişimin bir parçası olarak BAE hükümeti, finans katılımı ve finansal hizmetlere kolay erişimi destekleme adına bir dijital kimlik sistemi uygulamayı destekliyor.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 41.000 dolar seviyesinde tutunamayıp 39.000 dolarlık fiyat bandına geriledi. BTC’nin küçük çaplı geri çekilmesi kripto para piyasasında büyük bir etkiye sebep olmadı. En popüler ikinci kripto para 2.700 dolar sınırına dayandı ve yükseliş momentumunu korudu.

Ripple (XRP) 0.70 dolar aşmasının ardından artış trendini güçlendirdi. En popüler şaka kripto para Dogecoin (DOGE), 0.20 dolara demir attı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’deki Düşüşe Rağmen Square’in BTC Geliri 3 Kat Arttı!

Sonraki Haber

NCR Corporation, Bitcoin (BTC) ATM Şirketini Satın Alacak!

İlgili Haberler