Sapien Coin Nedir?

Sapien SPN Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Sapien projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Sapien Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Kategorileri: Pazaryeri, Platform, Ödemeler, Çevrimiçi itibar yönetimi.

Sapien (SPN) Nedir?

Bugünün sosyal medya ortamında çok fazla oyuncu var ama sadece bir kazanan var: platformların kendileri.

Bu platformlar, kullanıcı verileri ve içeriklerinden para kazanma üzerindeki tüm gücü ellerinde bulunduruyor. Bu sistemde kullanıcıların ciddi  kârlar elde edebilmeleri pek mümkün olmadığı gibi kanallar da sahte haber ve reklamlarla kirleniyor.

Sapien Coin Nedir Ne İşe Yarar?

Sapien, SPN utility token’ı tarafından desteklenen merkezi olmayan bir sosyal haber platformudur.

SPN’ler Sapien Ağın’da (network) anahtar öneme sahip. Sapien, kullanıcılara verileri üzerinde tam kontrol sağlar. Katkıda bulunanlar, platformda ve pazarda kullanılabilecek ödüller ve SPN token’ları kazanarak kaliteli içerik oluşturmaya teşvik edilir.

Sapien ayrıca içerik oluşturucuların içerikleri sayesinde mikro ödemeler veya abonelikler yoluyla kolayca para kazanmalarını sağlar ve ayrıca Sapien reklam platformu aracılığıyla ödül kazanmayı da seçebilirler.

Sapien ekosisteminde reklamverenler, yayıncılar, satıcılar ve kullanıcılar SPN ile işlem yaptıkları zaman kapsamlı avantajlar elde edecekler.

Kullanıcılar, katkıları diğer tanınmış üyeler tarafından olumlu değerlendirildiğinde toplulukta itibar kazanıyorlar (reputation system).

Bu değerlendirmeler blockchain’deki akıllı sözleşmeler tarafından sağlamlık ve şeffaflık açısından değer biçiliyor.

Sapien’deki küresel itibar sistemi, trollerle savaşmak ve sahte haberleri cezalandırmak için çalışan bir değer protokolü kanıtı (proof of value protocol) oluşturmaya yardımcı oluyor.

Sapien, kullanıcıların bir sosyal ağ içindeki gerçek değer yaratıcıları olduğunu kavramış ve bu yönde olumlu adımlar atan demokratik bir platformdur.

O yüzden kendilerine “Geleceğin Web3 Sosyal Ağı” diyorlar:

  • İçerik oluşturucuları ödüllendirilecek
  • Kullanıcılar verilerini kontrol altına alacak
  • ve sahte haberlerle savaşacak
  • Ethereum tabanlı bir sosyal platform.

SPN Coin Nedir?

Sapien’deki topluluklarla gerçek kimliğinizle veya takma adla etkileşim kurabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın ve dünyanın dört bir yanındaki kişilerdin en son gönderilerini takip etmek için tasarlanmış Tribes uygulaması.

Arkadaş ekleyin, grup oluşturun, yayın paylaşın ve yorum yazın.

Daha dinamik ve ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi sağlayan, etkili sohbet arayüzü ile yazılı ve sesli kanallarına katılın.

Çevrimiçi gizliliğinizi koruyun. Sapien kişisel verilerinizi korur ve şifreli sohbet görüşmeleri sunuyor.

Her özellik üzerinde kontrol sahibi olun ve kendi sosyal deneyiminizi özelleştirin.

***

Evet üstteki özelliklerin çoğu zaten popüler sosyal medya uygulamalarında mevcut fakat Sapien’de gizlilik, merkeziyetsizlik ve kişisel verilerin kontrolü söz konusu.

Merkezî Platformlar ve Sapien Kıyası

Partnerler

Oldukça önemli kuruluşlar var:

DAOstack, BitClave, Blockchain Lab, Civic.

Takım

Sapien hem çekirdek kadro hem de danışmanları bakımından güçlü görünüyor. Ekip hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Roadmap

Güncel Roadmap şu şekilde:

Projenin, iyi hazırlandığını düşündüğüm bir Whitepaper‘ı mevcut. Sapien hakkında daha fazla detay için lütfen göz atınız.

Önemli

İki gün önce (17 Mart 2020) Sapien ve Matic arasında bir partnerlik gerçekleşti. Buna göre ölçeklenebilirlik, düşük maliyetler, yüksek performans gibi özellikler için Matic Network’ü kullanılacak.

Matic projesi duyuruyu kendi Twitter hesaplarından paylaşırken Sapien’i “Reddit’in merkeziyetsiz alternatifi” olarak tanımladı. Haberin link’i için tıklayınız.

***

Sapien’in Twitter’a giriş tarihleri Eylül 2017. Takipçi sayıları 6046. Dikkatimi çeken şey sadece bir hesabı takip ediyorlar, o da Sapien’in kurucu ortağı ve CEO’su 🙂

Projenin Beta uygulaması burada.

Sapien Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda SPN kısaltmasıyla işlem gören Sapien Coin’e, Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Fiyat Artışı İle Büyük Transfer İşlemleri Hız Kazandı

Sonraki Haber

Bitcoin Rallisinin Habercisi Bu Trend Olabilir

İlgili Haberler