Şaka Coin’i Gündemden Düşmüyor

İlayda Peker

Ryze’ye göre Dogecoin, 2017’nin ünlü kripto çılgınlığını anımsatıyor. Kripto yatırımcıları için otomatik işlem çözümleri tasarlayan Atlanta merkezli Bitcoin firması, geçen hafta sergilediği farklı fiyata hareketleri sebebiyle Dogecoin’e değinme ihtiyacı hissetti. İlk başlarda şaka amaçlı tasarlanan kripto para birimi şu anda, 2017 yılında yatırımcıların hüsrana uğramasına sebep olan pump ve dump hareketlerini yapıyor.

Dogecoin Fiyat Hareketleri

Geçen hafta Dogecoin fiyatı sadece üç günlük işlemde yüzde 150’ye kadar yükseldi. Bu da piyasada dikkat çekmesine sebep oldu.

Dogecoin’in fiyatını hızla yükselten etken, bir video paylaşım uygulaması olan TikTok’ta yayınlanan bir video oldu. Bir TikTok kullanıcısı olan James Galante, herkesin en az 25 dolar yatırım yapması durumunda Dogecoin’in 1 dolara ulaşacağını dile getirdi. Mesaj viral hale geldi ve Dogecoin fiyatı birden gözle görülür şekilde artmaya başladı.

Öte yandan Ryze’nin kurucu ortağı Abhay Aluri, Dogecoin (DOGE) ile ilgili yaptığı açıklamalarda günlük olarak işlemler gerçekleştiren yatırımcıların Telegram, Twitter ve Discord gibi TikTok’u da kullanmaya başladığını dile getirdi. Ayrıca Aluri’ye göre bu eğilim çok tehlikeli. Çünkü platformda yalnızca gençler yer alıyor ve bu da sağlıksız fiyat hareketlerine yol açabilir.

Bunun yanında Aluri’nin açıklamalarına göre TikTok’ta bulunan gençler, yalnızca bir varlığın fiyatını yükseltmek ya da düşürmek için tasarlanan videolara itibar ederek kötü bir kripto para deneyimi de yaşayabilir. Bu deneyim ileride kripto para benimsenmesinin önüne engel olarak çıkabilir.

Dogecoin Düşüşü

Dogecoin‘in sergilediği fiyat hareketlerinin karşısında kullanım eksikliği nedeniyle endişeler de arttı. Kripto para birimi 2013’te bir şaka token’ı olarak ortaya çıktı. İlk günlerde bazı bağış kampanyalarında kullanıldı. Ancak sonrasında kripto para birimlerinin ilerlemesini takip edemedi. Aluri de konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Dogecoin 2013 yılında bir şaka olarak yapıldı, gerçek bir kullanım durumu yok.” ifadelerini kullandı.

Bunlarla birlikte DOGE, TikTok yükselişinin arkasından %45 değer kaybederek büyük bir geri çekilme yaşamış oldu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Temmuz Ayında BTC’yi Neden Artış Bekliyor?

Sonraki Haber

Haziran’daki Artışı Bilen Analistin 2020 Sonu Tahmini

İlgili Haberler