RWA Sektörü: Tokenize Edilmiş Gerçek Dünya Varlığına Yatırımcı İlgi Artıyor

Bitcoin Haber

2021 yılında blockchain teknolojisinin benimsenmesiyle finansal alanda birçok yenilik yaşandı. Bunlardan biri tokenize edilmiş gerçek dünya varlığı (RWA) piyasası oldu. Boston Consulting Group’un açıklamasına göre, RWA piyasasında atılacak adımlarla on yılın sonunda 16 trilyon dolar değerinde bir endüstri kurulabilir.

Son zamanlarda çeşitli varlık kategorileri aktif olarak tokenize edilerek yatırım toplamaya başladı. RWA sektörünün piyasa değeri en yüksek 2,75 milyar dolara ulaşan ve son veriler, tokenize edilmiş gerçek dünya varlıklarının toplam değerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Ancak 30 Eylül itibariyle bu rakam 2,49 milyar dolara düştü.

Araştırma ve danışmanlık firması Celent ve Amerikan bankacılık devi BNY Mellon’un ortak araştırmasına göre, kurumsal yatırımcıların %91’i tokenize edilmiş varlıklara yatırım yapmayı planlıyor ve %97’si tokenize edilmiş varlık yönetimi alanında devrim yaşanacağını düşünüyor. AllianceBlock’un kurucu ortağı Matthijs de Vries, bu istatistiklerin sektör üzerinde yaşanabilecek etkileri konusunda ipucu verdiğini belirtti.

RWA sektörü, İsviçre gibi belirli bölgelerde düzenleyici netliğin artması ve başarılı pilot projeler nedeniyle büyümeye devam ediyor. De Vries, sürdürülebilir ve gerçek getiriler arayan yatırımcıları, merkezi olmayan finans platformlarında (DeFi) sürdürülemez getirilerin çöküşüne yol açan büyük kripto projelerinden tokenize edilmiş RWA sektörüne çektiğini belirtti.

Sonuç olarak, yatırımcıların tokenize edilmiş RWA’ları net getiri kaynakları ve geleneksel oyuncular tarafından daha fazla tanınmaları nedeniyle cazip buldukları görülüyor. Bu durum, RWA sektörünün büyümesine katkı sağlayarak, sektörün gelecekte daha da genişlemesini sağlayabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance, İngiltere’deki Yeni Kullanıcıları Kabul Etmeme Kararını Duyurdu

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB) İçin Kritik Destek ve Direnç Seviyeleri

İlgili Haberler