Rusya’nın Önemli İş İnsanlarından DeFi Adımı

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre, Rus işadamı ve kendine özgü “eski oligark” Aleksandr Lebedev, geniş bir finansal ürün yelpazesinde rekabet etmeyi amaçlayan yeni bir merkezsiz finans projesini (DeFi) destekliyor. Rus finans yayını RBC tarafından bildirildiği üzere Lebedev, Bağımsız Merkezi Olmayan Finans Ekosistemini temsil eden InDeFinEco çalışma adı altında bir DeFi girişimi için ilk finansmanı sağlıyor.

Lebedev, ilk fon olarak 10 ila 15 milyon dolar arasında yatırım yaptığını söyledi. Ayrıca Rus borsa Garantex’in kurucusu Sergey Mendeleev’in bu girişimde iş ortağı olduğu söyleniyor.

Önemli İsimlerden Önemli Yatırımlar

Lebedev, “DeFi’nin geliştirme açısından ciddi bir yatırım gerektirmediğini” ve fonların çoğunun likiditenin ilk aşaması için kullanıldığını dile getirdi. Proje, Compound veya Aave’ye benzer bir lending platformunun birincil ürün olmasıyla birkaç DeFi önceliğini tek bir çatı altında birleştiriyor gibi görünüyor.

Ayrıca Mendeleev projenin, Yearn Finance veya Rari Capital’e benzer aktif portföy yönetimi araçlarının yanı sıra vadeli işlemler ve kripto para birimleri, altın ve gayrimenkul seçenekleri gibi karmaşık türev ürünleri içereceğini de ima etti. Lebedev’e göre ise DeFi projeleri arasında şu anda bahsi geçen platforma benzer ekosistemler yok ve InDeFinEco’nun özel birleşimi göz önüne alındığında bu doğru bir adım olabilir.

Bunların yanı sıra iş insanı, projenin 500 milyon dolarlık toplam kilitli değer hedefi ile mevcut ilk 10 DeFi projesine girmeyi planladığını ifade etti. Bunun da sadece yüksek getiri yerine, öncelikle platforma çekici özellikler eklenerek sağlanması planlanıyor.

Protokolün arkasındaki şirket ise İsviçre’de ve muhtemelen kripto dostu Zug vadisinde kurulacak.

Aleksandr Lebedev, kariyerine diğerleri gibi Sovyet Komünist Partisi ve KGB’de başlayan Rusya’nın oligarklarından biri olarak biliniyor. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra Lebedev, ülkenin en büyük bankalarından biri haline gelen Rusya Ulusal Rezerv Bankası’nı satın aldı. 2012’den önce net servetinin milyarlarca dolar olduğu tahmin ediliyordu, ancak 2015’teki en son tahmin net değerini 400 milyon dolar olarak gösterdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Akıllı İnsanlar BitMEX Olayını Fırsata Çevirmeli”

Sonraki Haber

10 Yıldır Hareket Etmeyen Bitcoin’ler (BTC) Harekete Geçti

İlgili Haberler