Rusya’nın Kripto Para Duruşu Netleşiyor

İlayda Peker

Rusya merkez bankası, artan sayıda kripto para işleminin finansal istikrar için bir tehdit olduğunu öne sürerek Rusya’daki kripto para yatırımlarını yasaklamak istiyor gibi görünüyor.

Rusya Kripto Yasağı Üzerinde Düşünüyor

Rusya’nın merkez bankası, ülkenin Bitcoin ve diğer dijital varlıklara karşı uzun süredir devam eden güvensizlik söylemlerini arttırarak kripto para yatırımlarını yasaklamaya çalışıyor. Yapılan açıklamalara göre gelecekteki işlemler yasaklanabilir ancak mevcut kripto para sahiplerinin varlıklarını satmaya zorlanmayacağı ifade ediliyor.

Öte yandan Rus makamlarına göre kripto para birimleri kara para aklama ve terörizmin finansmanı için kullanılabilir. Reuters ise yaptığı açıklamalarda, bankanın kripto para birimi konusundaki mevcut duruşunun tam bir reddetme yönünde olduğunu ifade ediyor.

Ancak Rusya’da kripto para birimi işlemleri yapmak yasa dışı olsa da, yeni bir değişiklik borsalar aracılığıyla kripto para birimlerine yatırım yapmaya ve satın almaya izin veriyor. Merkez Bankası tahminlerine göre, bu tür sınırlamalar, Rusya’nın son birkaç yılda 15 milyon Rus’un aracılık hesabı ile bireysel yatırımcıların yaptığı yatırımları engelleyebilir.

Rusya FUD’u

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında ülkenin mevcut kripto düzenlemesi durumuyla ilgili korku, belirsizlik ve şüpheyi (FUD) artırdı. Yerel bir haber kaynağı olan finmarket.ru’ya göre Nabiullina, dijital varlıkların yükselişi hakkında soru sorulduğunda şunları söyledi:

Kripto para birimlerine karşı tavrımızın, en hafif tabirle şüphecilik olduğunu biliyorsunuz. Bununla ilgili olarak, bireysel yatırımcılar için önemli riskler ve bu tür varlıklar için önemli volatilite vardır. Ek olarak, kripto para birimleri, genellikle yasa dışı operasyonlar veya suç niteliğinde oldukları için net değiller. Bu nedenle onlara yapılan yatırımları hoş karşılayamayız. Rus finansal altyapısının kripto işlemlerini kullanmasını engellemeye çalışıyoruz.


Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Uzman Analist, Bitcoin (BTC) ve Blockchain Teknolojisini Ele Aldı

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB) Yeni Bir Dönüm Noktasına Ulaştı!

İlgili Haberler