Rusya’nın En Büyük Bankalarından Biri, İsviçre’de Kripto İşlemlerine Başlıyor

İlayda Peker

Rusya’nın devlete ait en büyük enerji şirketi Gazprom’a ait bir bankanın İsviçre merkezli iştiraki, kurumsal müşterilere kripto para birimleri sunmak için düzenleyici onay aldı. Bir basın açıklamasına göre iki yıllık bir çabanın ardından, Gazprombank’ın İsviçre’deki yan kuruluşu, seçilen kurumsal müşterilere kripto saklama ve geleneksel para birimleri ile işlem yapma yetkisi aldı.

Kripto Para İşlemleri Yaygınlaşıyor

Müşteriler, bankanın kurumsal saklama çözümlerini kullanarak BTC işlemleri yapabilecek ve varlıklarını depolayabilecek. Yapılan açıklamalara göre banka, zamanla daha fazla kripto para birimi, ürün ve hizmet eklemeyi planlıyor.

Bunlara ek olarak müşterilerin kripto varlıklarının depolanması, İsviçre mevzuatına tabi bir banka tarafından sağlanacak ve böylece karşı tarafın riski sınırlandırılacak.

Bankanın CEO’su Roman Abdulin, dijital varlıkların gelecekte küresel ekonomi için daha önemli hale gelmesini ve bu hamle ile daha fazla müşterinin bünyelerine katılmasını beklediğini dile getirdi.

Dijital Ruble Denemeleri

Merkez Bankası’nın Ulusal Bankacılık Konseyi’nde de yer alan Rus milletvekili Anatoly Aksakov, bir röportajda dijital ruble oluşturma konusunda görüşmelerin çoktan başladığını ve denemelerin önümüzdeki yıl başlamasını beklediğini belirtti.

Öte yandan milletvekili Rusya’da dijital rublenin ortaya çıkmasının oldukça muhtemel olduğuna inanıyor. Rus medya kaynaklarına göre, bu testlerin önümüzdeki yılın sonunda başlaması muhtemel.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, dijital rublenin işletmelerin bordrolar, ödemeler vb. ile ilgili işlem ücretleri konusundaki masrafları azaltmasına izin vereceğini dile getirdi. Siluanov, Rusya’nın küresel eğilimleri takip etmek istediğini ve devlet destekli dijital para biriminin şu anda önemli bir küresel eğilim olduğunu sözlerine ekledi.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Piyasada Neler Oluyor: YFI Büyük Düştü, ETH ve XRP Geriledi!

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 30/10/2020

İlgili Haberler