Rusya’nın Dijital Rublesi Adım Adım İlerliyor!

İlayda Peker

Rusya Merkez Bankası, ulusal geleneksel para biriminin dijital versiyonunun uzun süreli bir deneme aşamasına hazırlanıyor ve bu varlığın tam teşekküllü şekilde rubleyi temsil etmesi için çalıştıklarını ifade ediyor.

Dijital Ruble

Bankanın başkanı Elvira Nabiullina, Devlet Duması’ndaki Finansal Piyasa Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın (CBR), CBDC‘yi nihayet piyasaya sürmeden önce bir yıldan fazla bir süre dijital rubleyi test edebileceğini söyledi. Regülatör başkanı, dijital ruble projesinin ancak belirli kriterleri karşılaması durumunda gerçekleştirileceği konusunun altını çizdi.

Para otoritesinin ilk şartı, dijital para biriminin bire bir oranda diğer iki Rus itibari parası, nakit ve banka parasına serbestçe dönüştürülebilir olmasıdır. Kripto paranın piyasaya sürülmesinin riskleri ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Nabiullina, konunun para dolaşımı ile ilgili olduğunu ve finans otoritelerinin çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı:

Gerçek, tam teşekküllü bir ruble olmalı. Herhangi bir farklılık veya benzeri bir şey olmayacak.

Merkez bankasının üst düzey yöneticisi ayrıca, CBDC‘nin nasıl çalıştığını görmek için en az 12 ay daha denemeler yapıldıktan sonra dijital ruble prototipinin muhtemelen gelecek yılın başında piyasaya sürüleceğini açıkladı. Yönetici ayrıca, dijital rublenin başarısı için bir diğer önemli koşulun da enflasyonu hızlandırmadığından emin olmak olduğunu belirtti.

Nakit Dışı Ödeme Çözümleri

Bank of Russia, tıpkı 2014’te %30’a, 2021’in üçüncü çeyreğinde ise %75’e yükselen nakit dışı ödeme çözümlerini giderek daha fazla tercih ettikleri gibi, vatandaşların da dijital rubleyi kullanmayı gerçekten seçmelerini istiyor.

Nabiullina bu konuda yaptığı açıklamalarda, “Teknolojiler artık bunu yapmamıza izin veriyor. Ve bizim için başarının kriteri bu olacak, dijital ruble hacmi değil” sözlerini kullandı.

Haziran ayında Rus merkez bankası, bir düzineden fazla banka ve diğer kurumun katılımıyla bir dijital ruble pilot grubu oluşturdu. Kurum, platformun prototipinin geliştirilmesini Aralık 2021’de tamamlamayı ve birkaç aşamada gerçekleştirilecek denemelerde Ocak 2022’de CBDC’yi test etmeye başlamayı planlıyor. Rus yetkililer, dijital para birimine uyum sağlamak için 13 yasa ve kodu değiştirmeyi planlıyor.Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu (SHIB) Balinaları Hareketli: Büyük Miktarlarda Alım Yapıldı!

Sonraki Haber

Bitcoin’deki Düşüşe Rağmen Analistler BTC’de Artış Bekliyor!

İlgili Haberler