Rusyalı Yatırımcıların Kripto Para Varlıkları Dudak Uçuklattı! Rusya Yasaktan Neden Vazgeçti?

Fatih Uçar

Kripto paralarla alakalı vergi, kısıtlama ve daha fazlasını duyduğumuz bugünlerde Rus yetkililer önemli bir veri açıkladı. Putin tarafından son yapılan açıklama kriptolarla alakalı yasaklardan uzaktı. Fakat ülkenin merkez bankası kripto paraların kısıtlanmasını hatta yasaklanmasını talep ediyor. Rusya Maliye Bakanlığı ise ülke ekonomisinin kripto ile güçlenebileceğine inanıyor.

Rusyalı Kripto Para Yatırımcıları

Ruslar, hükümetin bir tahminine göre 200 milyar doların üzerinde kripto para birimine sahipler. Tahmin, Rusya hükümetinin kriptoyu yasaklamak istemekten Bloomberg tarafından bildirildiği üzere sektöre yönelik düzenlemeler üzerinde çalışmaya kadar yaptığı son dönüşü etkilemiş olabilir. Rusya, kripto para birimleri için düzenleyici çerçevesini yakında yayınlamaya hazırlanıyor.

Bloomberg, Rusya hükümeti tarafından yapılan yeni bir tahmine göre, ülke vatandaşlarının elindeki kripto para birimlerinin 200 milyar doların (16 trilyon rublenin üzerinde) olduğunu bildirdi. Tahmin, en büyük kripto para borsası kullanıcılarının IP adreslerini analiz etmek de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle elde edildi.

Tüm kripto piyasasının yaklaşık %12’sine eşit olan tahmin, hükümetin kripto endüstrisi için düzenleyici politikasını çerçevelemek için motivasyon kaynağı olabilir.

Rusya Kripto Paraları Yasaklamayacak

Bloomberg‘in bildirdiğine göre, küresel varlıkların toplam değerinin yaklaşık %12’sine veya Rusya’nın gösterge borsa endeksinin piyasa değerinin üçte birine eşdeğer olan bu rakam, hükümetin sektörü düzenlemede neden doğrudan bir yasak koymaktan daha fazla değer gördüğünü açıklamaya yardımcı oluyor.

Ülke, kripto para madenciliği endüstrisinde rekabet avantajına sahip gibi görünse de kripto para birimleri konusundaki duruşu konusunda karışık görüşler var. Rusya Merkez Bankası, son zamanlarda ülkede kripto para birimlerinin kullanımını ve madenciliğini yasaklama planlarını açıklayarak kripto piyasasında bir miktar belirsizliğe neden oldu. Ancak, Rusya’nın yürütme hükümeti olarak adlandırılan Kremlin, kendi planlarıyla bu planları geçersiz kılmış gibi görünüyor.

Geçen hafta Kremlin, hükümetin başkan yardımcısı Dmitry Chernyshenko tarafından imzalanan ve 2022’nin sonuna kadar kripto düzenlemelerini uygulamaya koymayı amaçlayan bir yol haritası yayınladı. Kripto piyasası, Bitcoin‘in yaklaşık 13 yıl önce sahneye çıkmasından bu yana çok yol kat etti. Zirvede 3 trilyon doları aşan bir piyasa değeri ile hükümetler buna daha fazla dikkat ediyor. Rusya’ya benzer şekilde, Hindistan da yasalarında kripto para birimlerini tanımak için hamleler yapıyor. Bugün, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkedeki sanal ve dijital varlıkların vergilendirilmesi için kapsamlı bir teklif açıkladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’den Önemli Atak: İşlem Hacimleri Artıyor!

Sonraki Haber

Litecoin Kurucusundan İddialı Dogecoin (DOGE) Açıklamaları!

İlgili Haberler