Rusya’dan Kripto Paralar Adına Önemli Adım

İlayda Peker

Perşembe günü, Rusya Merkez Bankası Sberbank’a dijital varlık ihraç etme ve takas etme lisansı verdiğini söyledi. Bu hamle, merkez bankasının kripto para birimi işlemi, madenciliği ve kullanımı konusunda tam bir yasaklama çağrısından sadece iki ay sonra geldi.

Rusya’dan Önemli Adım

Perşembe günkü açıklamaya göre, bankaya Batı yaptırımlarının etkisini hafifletmeye çalışırken ek seçenekler sunabilir. Rusya’nın en büyük bireysel bankası Sberbank, yaptırımların Rusya’yadaki sektörler üzerindeki etkisini ve Avrupa merkezli iştiraklerden sermaye çıkışlarını gerekçe göstererek Avrupa piyasalarından çekildiğini açıkladı.

Devlet tarafından işletilen bir banka olan Sberbank ve finansal ekosistem Lighthouse, CBR’nin siciline eklendi ve bu da iki şirkete dijital finansal varlıkları ihraç etme ve platformlarında takas etme gücü verdi.

Banka Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketlerin piyasa sermayesini çekmek, dijital varlıkları borç verenin sistemi aracılığıyla satın almak veya diğer dijital varlık işlemlerini yürütmek için kendi dijital varlıklarını oluşturmak amacıyla Sberbank’ın platformunu kullanabileceğini söyledi.

Sberbank Tarafında Durum Ne?

Sberbank’ın işlem bölümü müdürü Sergey Popov konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Dijital varlıklarla daha yeni başlıyoruz” sözlerini kullandı. Popov, şirketlerin bir ay içinde blockchain platformunda ilk işlemlerini yapabileceklerine dikkat çekti.

Sberbank’a karşı uygulanan yaptırımlar, merkez bankasının kripto konusundaki bariz politika değişikliği ile birleştiğinde, dijital para birimlerinin banka için bir kaçış anlamına gelebileceği yönündeki spekülasyonları ateşledi. Ancak analistler, yaptırım uygulanan finansal firmaların kripto kullanımı yoluyla yaptırımlardan kaçamayacağına inanıyor.

Öte yandan kripto para birimlerinin Rusya’nın finansal istikrarını, vatandaşların refahını ve para politikası egemenliğini tehlikeye atabileceği konusunda endişeli olan merkez bankası, Rusya’daki kripto para birimi sektörünü kontrol etmeyi tercih eden maliye bakanlığı ile çatışıyor gibi görünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Avrupa’nın İlk Metaverse ETF’i Piyasaya Sürüldü!

Sonraki Haber

Bitcoin ve Ethereum Yeniden Yükselişe Geçti!

İlgili Haberler