Rusya’dan Dolayı Kripto Para Yaptırımları Gelebilir! Asya Ülkeleri Harekete Geçti!

Fatih Uçar

Batı ittifakı tarafından Rusya’ya ciddi ekonomik yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Peki bu yaptırımlar delinebilir mi? Reuters haberine göre Rus zenginler bir süredir yaptırımları delmek için varlıklarını kripto para cinsinden hareket ettiriyor. Ayrıca OTC masaları aracılığıyla Rus zenginlerin ciddi miktarda Bitcoin aldığı düşünülüyor. Asya ülkeleri muhtemele yaptırımlara karşı önlem almaya başladı.

Rusya Ambargoyu Kripto Paralarla Delebilir Mi?

Bu konu yeni değil, daha önce de birçok kez İran’ın uygulanan ambargoya karşı kripto paraları kullandığından bahsetmiştik. Geçtiğimiz yıl İran, ülkede üretilen Bitcoin ile ithalat/ihracat ödemeleriin yapılabilmesine izin vermişti. ABD 2021 yılında bu konuyu yeterince ciddiye almadı, ancak Rusya’nın saldırgan tavrı bu konuyu yeniden gündeme taşıdı.

Öncelikle bilmemiz gerekiyor “kripto paralar engellenemez” alınacak önlemlerin tamamı sadece işleri zorlaştırabilir. Örneğin Rus oligarkların merkezi kripto para borsalarından dışlayabilirsiniz ancak OTC masaları üzerinden kripto para satın almalarını engelleyemezsiniz. Bu kripto paralar dünyanın her yerine kolayca taşınabilir ve mikserler aracılığıyla temizlenip merkezi borsalarda bile dolaşıma sokulabilir.

Reuters haberi büyük FUD’un öncüsü oldu. İlerleyen günlerde süreç daha da ciddileşebilir ve Rus zenginlerin kripto paraları kullanarak yaptırımlardan kaçmasını önlemek için daha ciddi adımlar atılabilir.

Asya Ülkeleri Harekete Geçti

İş işten geçmeden önce Asya ülkeleri somut adımlar atmaya başladı. BAE halen Rusların kripto paraları kullanarak ülkeye para akıtmasına göz yumuyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, Rusya’nın olası yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmasını önlemek için önlemler alırken, Asya’daki bazı ülkeler de duruma yanıt vermek için harekete geçti. Japonya, yaptırımları ihlal ettiği için kripto borsalarına para cezası verecek

Japonya, Asya’da kripto para birimi şirketlerini Rusya’ya karşı yaptırımlara uymaya çağıran en son ülke oldu ve Pazartesi günü Rusya ve Beyaz Rusya’da yaptırım uygulanan kişi veya kuruluşları içeren kripto işlemlerini işlememelerini istedi. Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) ve Maliye Bakanlığı, kripto paranın kısıtlamaların bir parçası olduğunu ve yaptırımlarla ilgili olduğu tespit edilen tüm kripto varlıklarının dondurulması gerektiğini vurgulayarak Rusya’ya yönelik yaptırımlar hakkında ortak bir bildiri yayınladı.

FSA’nın bildirdiğine göre, kripto para birimleri ve NFT transferleri de dahil olmak üzere yaptırımlar altındaki herhangi bir yetkisiz işlemin, üç yıla kadar hapis veya 1 milyon yen (8.500 dolar) para cezası gibi büyük cezalara tabi olduğu bildirildi. Japon hükümetinden en son yaptırım uyarısı, Avrupa Birliği, ABD ve G7 ülkeleri, kripto kullanarak yaptırımları atlatmaya yönelik potansiyel girişimlerle bağlantılı olarak Rusya ekonomisini ve varlıklı bireyleri hedef alan yeni eylemleri açıkladıktan kısa bir süre sonra geldi.

Singapur gibi diğer Asya ülkeleri de Rusya’ya karşı yaptırımlara uymak için harekete geçiyor. Geçen hafta Singapur, tüm yerel finans kurumlarının yaptırım uygulanan Rus bankalarıyla işlem yapmasının yanı sıra kripto para birimi işlemlerini, NFT’leri ve diğer dijital varlıkları kapsayan yaptırımlarla Rus hükümeti ve ilgili kuruluşlar için para toplamayı kolaylaştırmayı yasakladı. Kripto borsası Luno gibi bazı kripto işletmelerindeki yöneticilerin, Singapur’daki çoğu kripto işletmesinin Rusya merkezli kişi veya kuruluşlarla doğrudan iş ilişkisine sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu öne sürdüğü bildirildi.

Daha önce Güney Kore, IP adreslerini ve Rus kullanıcılarını engelleyen birkaç yerel kripto para birimi borsasıyla Rusya’ya karşı küresel yaptırımlara katıldı.

Pazar günü, Rusya Devlet Duması milletvekili Alexander Yakubovsky, Rusya’nın küresel yaptırımların Rusya üzerindeki etkisini yumuşatmak için kendi kripto borsalarını kurmasını ve kullanmasını önerdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Musk’ın Bu Açıklamaları Dogecoin (DOGE) Fiyatını Yükseltti!

Sonraki Haber

En Büyük Altcoin’de Son Durum: ETH İçin Önemli Seviyeler

İlgili Haberler