Rusya’da Yasadışı Madencilik Yapan Organizasyon Çökertildi

İlayda Peker

Rus polisi, kripto para madenciliği için her ay 200.000 dolarlık kaçak elektrik kullanan Bitcoin madencilerini yakaladı. Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Saint Petersburg zanlısı ve iddia edilen dokuz suç ortağı tutuklandı. İçişleri Bakanlığı, suçluların sekiz farklı bölgedeki madencilik ekipmanlarını ülkenin elektrik arzına bağlayan gelişmiş bir altyapı kurmayı başardığını belirtti.

Baskınlarda Ele Geçirilenler

Yapılan açıklamalara göre Rus Ulusal Muhafızları toplamda 20 arama boyunca 1.500 adet madencilik ekipmanı, 2 milyon ruble, suç unsuru teşkil eden mesajlar içeren akıllı telefonlar ve 100 değiştirilmiş elektrik sayacı ele geçirdi.

Ayrıca kripto para madencileri, Lekoslovo, Vsevolozhsk ve Roshchino’da bulunan çeşitli konutların yanı sıra madencilik makinelerinin çoğunu gizlemek için terk edilmiş bir bina kullandılar.

Kriptolar Yabancı Borsalara Gönderildi

Rusya İçişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Irina Volk‘un yaptığı açıklamalara göre, madenciliği yapılan kripto para birimleri Rusya dışında bulunan kripto para borsalarına gönderildi ve daha sonra nakde çevrildi.

Cointelegraph’ın haberine göre 17 Aralık 2019’da, devlet kuruluşlarındaki bilgisayarlara yasadışı yollarla kripto para madenciliğine yaptırıldığı iddiasıyla yargılanan iki Rus vatandaşının olduğunun bildirilmesinin hemen sonrasında geldi.

Ayrıca,17 Şubat’ta Ukrayna’daki müfettişler, Kiev Savcılığı’nın bir bilgi teknolojileri yöneticisini, hükümetin sahip olduğu sistemleri kullanarak yasadışı bir şekilde kripto para birimi madenciliği ile suçladı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Aragon Projesi Nedir?

ANT Coin Nedir?

Sonraki Haber

BitMEX Komisyon Oranları

İlgili Haberler