Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Politikasında Katı Önlemler Sundu

Mert Bahçe

Rusya Merkez Bankası, kripto para endüstrisi ile ilgili katı politikalarına devam ediyor. Rusya, artık yatırım fonlarının Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmasını resmen yasaklıyor.

Resmi Yasak Yolda

Rusya Merkez Bankası, karşılıklı fonlar tarafından yatırım fırsatlarının düzenlenmesine ilişkin resmi bir açıklama yayınladı. Yatırım fonları tarafından mevcut varlıkların sayısının artmasına rağmen, raporda fon yöneticilerinin kripto para birimlerinin yanı sıra değeri dijital varlıkların fiyatına bağlı olan finansal araçları satın almasını yasaklıyor.

Yapılan açıklamada yatırım fonlarının hem nitelikli hem de niteliksiz yatırımcılara kripto hizmeti sağlamasına izin verilmediği vurgulandı. Rusya Merkez Bankası daha önce varlık yöneticilerinin Temmuz 2021’de kripto para birimlerini yatırım fonlarındaki riskten hariç tutmasını tavsiye etmişti.

Yerel haber ajansı RBC tarafından hazırlanan raporda şimdiye kadar ersmi bir yasak olmamasına rağmen kripto riskine maruz kalan hiçbir Rus yatırım fonu olmadı. Aracı kurum AMarkets’in analitik departmanı başkanı Artem Deev, ülkenin şu anada kadar yalnızca bir sektörle ilgili borsa yatırım fonuna (ETF) sahip olduğunu aktardı.

Deev’e göre fon, anonim yönetim şirketi BrokerCreditServie tarafından yönetilirken Block, PayPal ve Broadcom gibi firmalar da dahil olmak üzere merkezsiz veri depolama ve blok zincirine odaklanan şirketlere yatırım yapıyor. Sber’in varlık yönetimi başkanı Vesily Illarionov, Rusya’nın en büyük bankası Sber’in de Blockchain odaklı bir ETF başlatmayı planladığını aktarmıştı. Söz konusu ETF Blockchain Economy olarak adlandırılarak blok zincirinin benimsenmesiyle ilgili hisse senetlerine yatırım yapacak. Illarionov, fonun Rusya Merkez Bankası’nın kısıtlamaları kapsamına girmediğini ve bireysel yatırımcılara sunulabileeğini bildirdi.

Rusya Merkez Bankası’nın Katı Politikası

Daha önce medyaya yansıyan bilgilere göre Rusya Merkez Bankası kripto para birimleri konusunda sert bir tavır aldı ve bazı büyük bankaların kript yatırım hizmetleri sunmasını yasakladı. Finansal denetleyici, bu tür hizmetlerin yatırımcıların çıkarlarını karşılamadığını ve büyük riskler taşıdığını savundu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist Açıkladı: Bu Dört Oyun Token’ı Çok Kazandırabilir!

Sonraki Haber

Altcoin’ler Kıpkırmızı: Ethereum’da (ETH) Son Durum ve Önemli Seviyeler

İlgili Haberler