Rusya Merkez Bankası Kripto Para Ödemelerini Yasaklayabilir

Rusya Merkez Bankası Kripto Para Ödemelerini Yasaklayabilir

Çin’in yıllar önce yürürlüğe koyduğu Bitcoin (BTC) ve daha sonrasında gelen yerel kripto para borsalarındaki ICO yasaklarından sonra şimdi de yasaklama haberleri Rusya ile gündeme gelmeye başladı. 

Rusya’dan Kripto Paralara Engel 

Devlete bağlı haber ajansı Izvestia’nın yayınladığı bir habere göre, Rus hükümetine yakın kaynaklar ülkenin yakın zamanda kripto para ödemelerine yönelik bir yasaklama getireceğini belirtmeye başladı. Ülkenin  merkez bankası, finansal regülatörü ve Maliye Bakanlığı tarafından bir yasa hazırlanacağı ve kripto para ödemelerinin tamamen yasaklanacağı vurgulanmakta.

Izvestia’nın aktardığı haberde anonim kalmak isteyen kişilerin özellikle Maliye Bakanlığı Bankacılık Regülasyon Departmanı Başkan Yardımcısı Alexey Yakovlev’in yasağı desteklediği ifade ediliyor. Yakın zamanda gerçekleştirilen bir etkinlikte kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak hiçbir temele sahip olmadığını ifade eden Yakovlev, bunların yasaklanması için lobicilik çalışmalarına başlamış gibi gözükmekte.

Rusya aslında dünyada en çok serbest çalışana sahip ülkelerden birisi ve teknoloji ile iç içe olan topluluk yoğun bir biçimde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tabanlı ödeme almakta. Rusya içerisinde kripto para ödemelerinin yasaklanması kesinlikle serbest çalışanlar ve ülkedeki borsalar için ciddi bir eksiklik ve problem doğurabilir.

Rusya Merkez Bankası tarafından henüz konu hakkında resmi bir açıklama yapılmasa da, Izvestia bu haberin ksıa vadede doğrulanacağını iddia etmekte.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.