Rusya Merkez Bankası, Kripto Hizmeti İçin Yabancı Borsalara Yeşil Işık Yaktı

Mert Bahçe

Rusya, ülkede yaklaşmakta olan kripto düzenlemeleri hakkında daha fazla rapor sağlayarak sinyaller göndermeye devam ediyor. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bankanın yerel finansal sistemin kripto kullanmasını önleme niyetini açıklamasının akabinde bir başka yönetici kripto yatırımının Rusya’da yasal kalacağını açıkladı.

Merkez Bankası’nın Kripto Çalışmaları

Devlete ait yayın organı TASS tarafından 20 Aralık’ta yayınlanan bir rapora göre Rusya Merkez Bankası’nın üst düzey yetkililerinden Vladimir Chistyukhin, vatandaşların Bitcoin gibi kripto paralara yalnızca yabancı şirketler aracılığıyla yatırım yapabileceğini aktardı. Yetkili isim, Rus hükümetinin kripto endüstrisi hakkında daha fazla düzenleyici netlik sağlamak adına çalıştıklarını ve yerel makamların konuyla ilgili yasal girişimleri sürdürdüğünü bildirdi.

Chistyukhin, Rusya Merkez Bankası’nın şu anda kriptonun Rus finans sistemindeki rolüne ilişkin vizyonunu ayrıntılı olarak açıklamak için bir danışman raporu hazırlandığını belirterek şunları kaydetti: “Bu konuda bir ipucu vereceğim. Rus finans piyasasında kripto para birimleri için bir yer görmüyoruz.”

Son açıklamalar ise Rusya Devlet Duma’sının Finansal Piyasalar Komite Başkanı Anatoly Aksakov’un 16 Aralık’ta ülkenin kapsamlı bir kripto yasağı ile borsaları yasallaştırma arasında seçim yapacağını duyurmasından kısa bir süre sonra geldi. 2020 Aralık’ta Aksakov, Rusların Bitcoin gibi kripto para birimlerine 67 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını bildirmiş ve acil düzenleme çağrısında bulunmuştur.

Söz Konusu İzin Neyi İfade Ediyor?

Rusya’nın kripto yatırımına yalnızca yabancı kripto para borsaları aracılığıyla izin verme potansiyeli, ülkede yerel bir kripto borsası olmadığı için şaşırtıcı görünmüyor. Blockchain Life kurucusu Sergei Khitrov’a göre Rus kökenli birçok kripto borsası ülkeden kaçtı veya yasa dışı olarak faaliyet gösteriyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da yürütülen soruşturmalara göre yasa dışı faaliyetlerde bulunan yaklaşık 50 kripto para borsası saptandı. Öte yandan küresel kripto para borsası Binance, Rusya’da oldukça popüler.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Arzının Büyük Çoğunluğu Balinaların Elinde!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) En Fazla Kaç Dolar Olabilir? Ünlü CEO Hedefini Açıkladı!

İlgili Haberler