Rusya Kripto Paraları Yasallaştıracak Mı?

Fatih Uçar

Rusya Merkez Bankası, uluslararası ödemeler için kripto para birimini yasallaştıracak söylentisi özellikle Ukrayna savaşının ardından arttı. Küresel ödeme sistemlerinden dışlanan Rusya, kripto paraları İran gibi bir kaçış noktası olarak görebilir. Nitekim hükümetin içinde bu görüşe sahip çok sayıda bürokrat da bulunuyor.

Kripto Paralar Yasallaşacak Mı?

Rusya Maliye Bakanlığı ile aylarca ülkenin kripto piyasasının nasıl düzenleneceği konusunda boğuştuktan sonra, Rusya Merkez Bankası, büyük ölçüde mevcut jeopolitik sorunlar nedeniyle nihayet inadından vazgeçiyor. Pazartesi günü yerel bir medya evinden gelen bir rapora göre, Rusya Merkez Bankası “kripto para biriminde sınır ötesi yerleşimler olmadan yapmanın imkansız olduğunu” kabul etti. Merkez bankası nihayet, varlık sınıfını düzenleme yaklaşımını yeniden düşündükten sonra, uluslararası işlemler için kriptoyu yasallaştırma konusunda Maliye Bakanlığı ile anlaştı.

Maliye bakan yardımcısı Alexei Moiseev, aylardır bu konunun savunucusu oldu. Kripto paraların ambargolar konusunda sağlayacağı avantajları ısrarla savunan Moiseev iddialara göre merkez bankasını ikna etti. Maliye bakan yardımcısı Alexei Moiseev, Merkez Bankasının bu inadından vazgeçmesini “durumun değişmesine” bağladı.

Rusya ve Kripto Paralar

Putin hükümeti doğu Avrupa komşusu Ukrayna’yı işgal ettikten sonra cezai yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Kripto paralarda sınır ötesi ödemelere izin verilmesi, Rusya’nın uluslararası ödeme mekanizmalarına erişiminin ciddi şekilde kısıtlandığını gören Batılı güçler tarafından empoze edilen benzeri görülmemiş mali yaptırımların etkisinin tamponlanmasına yardımcı olacaktır. Fakat bu durum kripto paraların politize edilmesi sonucunu doğuracak. ABD son yaptığı açıklamada İran’ın kripto paraları kullanarak ambargoları ciddi anlamda delemediğini savunmuştu. Rusya için duruşu değişecek mi göreceğiz. Nitekim ABD mevcut gücünü inovasyona verdiği desteğe borçlu ayrıca yaklaşan seçimler öncesinde Biden hükümetinin kripto paralarla ilgili ağır yaptırım kararları alması mantıklı görünmüyor.

Rus liderler ve yasa koyucular, Ukrayna ile savaşın başlangıcından ve ardından gelen cezalardan bu yana Rusya Federasyonu içinde kripto varlıklarının benimsenmesi ve kullanılması konusunda fikir birliğine varmak için mücadele ediyor. Merkez Bankası daha önce kriptonun tamamen yasaklanması için çağrıda bulunmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Temmuz ayında kripto para birimlerinin ülke genelinde mal, hizmet ve ürünler için ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan bir yasayı imzaladı. Şimdilik bu iddiaların gerçekliği, Putin’in geri adımı ve ABD’nin atacağı karşı adım için beklemekten başka çare yok.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BingX Önemsiyor ve İnsani Nedenlerle Destek Oluyor!

Sonraki Haber

ChocoDoge: NFT ile Yenilikçi Eğlence

İlgili Haberler