Ripple’ın Üst Düzey Yöneticisinden Rekabet Açıklamaları

İlayda Peker

Ripple’daki üst düzey bir yöneticiye göre, piyasa değeri açısından dünyanın üçüncü büyük kripto para birimi olan XRP, yakında çıkacak dijital yuan gibi ulusal dijital para birimleriyle herhangi bir rekabet içinde bulunmuyor.

XRP, Stablecoin’ler ve CBDC’ler

Ripple’da küresel operasyonlar kıdemli direktörü olan Emi Yoshikawa yaptığı son açıklamalarda, XRP’nin merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) veya stablecoin’lerle rekabet etmediğini iddia etti.

Buna ek olarak Japon kripto borsası FXcoin ile 19 Ağustos’ta yaptığı röportajda Yoshikawa, XRP’nin, CBDC ve stablecoin gelişimi ile şekillenen küresel ilerlemeyi tamamlayıcı bir varlık olduğunu ifade etti.

Öte yandan yönetici, XRP’nin uluslararası ödemelerde bir “köprü varlık” olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

“Çeşitli türlerde kripto varlıkları var, ancak XRP‘nin uluslararası ödemelerde bir köprü varlık olarak rolünün stablecoin’ler veya CBDC ile rekabet etmek yerine tam tersine tamamlayıcı olduğunu düşünüyorum. Çeşitli stablecoin’lerin ve CBDC’lerin, bağımsız kripto varlıkları XRP’yi birleştirerek likidite sorununa yanıt vererek bir sinerji yaratacağına inanıyoruz.”

Yoshikawa, Ripple’ın en önemli ödeme ürünü olan On-Demand Liquidity veya kısada ODL‘den de bahsetti. Eskiden xRapid olarak bilinen Ripple’ın ODL’si, sınır ötesi ödemeleri hızlı bir şekilde işlemek ve operasyonel maliyetleri azaltmak için tasarlandı. Yoshikawa, ODL’nin sınır ötesi ödemelerde ön finansmanı ortadan kaldırmak için tasarlandığını vurguladı.

ODL Ürünü ve CBDC

Görünüşe göre, hem stablecoin’ler hem de CBDC’ler ODL’nin birincil hedeflerinden bazılarını paylaşıyor. Bununla birlikte Çin’in dijital yuanı gibi mevcut CBDC girişimlerinden bazıları işlem hızı açısından SWIFT’in hakimiyetine bir tehdit oluşturduğu da zaman zaman ifade ediliyor. Birkaç küresel banka da CBDC’nin finansal işlemlerin maliyetlerini azaltma potansiyelini fark etmiş durumda.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Tehlikeli Bir Dönemi Mi Girdi?

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik analizi 19/08/2020

İlgili Haberler