Ripple’ın Önemli Adımı: ISO Global Standartlar Birliği

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Ripple, küresel finans kurumları arasında ödemeler ve veri mesajlaşma için yeni bir veri standardı oluşturan ISO 20022 standartlar kuruluşunun bir üyesi oldu. Yapılan açıklamalarda Ripple, grubun ilk dağıtık defter teknolojisi (DLT) odaklı üyesi olduğunu iddia ediyor. Grupta SWIFT ve Visa gibi ödeme işleme kuruluşlarının yanı sıra bir dizi uluslararası ticari ve merkez bankası da bulunuyor.

Uluslararası Standart

ISO 20022, tüm küresel finansal kuruluşlar arasında iletişimi ve birlikte çalışabilirliği sağlamak için metodoloji, süreç ve depolamada tek bir standart yaklaşım benimsemeyi öneriyor. Bu amaçla tek bir standardı benimseme uzun vadeli hedef olmakla birlikte, ara dönemde mevcut bazı eski standartların birlikte var olması ve bilgi paylaşması gerekiyor. ISO, ortak veri noktalarını her bir kurumun modellerinden alıyor ve bunları sistemler arasında paylaşılabilen standart bir biçimde gruplandırıyor.

Öte yandan ISO 20022, halihazırda 70 ülkede kabul edilmiş konumda ve 2023 yılına kadar küresel finansal işlemlerin %87’sinin ISO 20022 tarafından destekleneceği tahmin ediliyor.

Ripple’ın Üyeliği?

Ripple’ın ISO 20022 standart kuruluşuna üyeliği, geleneksel finans dünyasında kripto para birimi ve DLT’nin daha fazla onaylanmasına işaret ediyor. Ayrıca Ripple ve müşterilerinin gelecekteki sınır ötesi ödemelerde söz sahibi olmalarına da imkan tanıyor.

Öte yandan ISO 20022 standardına uymak, iki taraf bağlantılarını da basitleştiriyor ve ilişkili maliyetleri azaltıyor.

Bunlaarın yanında Ripple’ın sürekli olarak halkın gözünde saygınlık ve şüphe arasında ince bir çizgide yürüyor gibi görünmesi de bir sır değil.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

Ethereum Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 6/05/2020

Sonraki Haber

Ünlü Analist: XRP Yatırımcıları İçin Son Durak!

İlgili Haberler