Ripple’ın Hanesine XRP-SEC Davasında Bir Artı Daha Yazıldı!

İlayda Peker

San Francisco merkezli fintech firması Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden savaşında küçük bir zafer daha kaydetti.

Ripple’ın Hanesine Bir Artı Daha

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Sarah Netburn SEC’in, Kurumsal Finansman Bölümü eski direktörü William Hinman‘ın ifadesinin geçersiz olması gerektiği ile ilgili talebini Perşembe günü New York’ta verdiği bir kararla reddetti. Yani Hinman’ın dava için ifade vermesi isteniyor.

Hinman, Haziran 2018’de yaptığı bir konuşmada, Ethereum ağı ve merkezi olmayan yapısı hakkındaki anlayışına dayanarak, “Mevcut Ethereum teklifleri ve satışlarının menkul kıymet işlemleri olmadığını” dile getirmişti.

Bu sebeple Hinman’ın ifadesi, Ripple’ın XRP token’ının bir menkul kıymet olmadığı iddiasının güç kazanmasını sağlayabilir. SEC’den herhangi bir itiraz gelmezse Ripple, Hinman’dan o sırada ETH konusundaki kararının ardındaki mantık hakkında ifade vermesini isteyebilir ve ardından bu örneği XRP’ye uygulamaya çalışabilir.

Öte yandan Ripple, SEC’in XRP’yi uluslararası ve yerel işlemler için kullanılan bir değişim aracı olduğu için bir menkul kıymet olarak düzenlenemeyeceğini savunuyor. Bloomberg’e göre ise SEC mahkeme kararıyla mücadele etmişti ve sorgulamanın “üst düzey hükümet yetkililerinin danıştıkları veya konuştukları her yasanın, düzenleme veya politikayla ilgili ifadelere tabi tutulacağını ve daha sonra bir icra eyleminin temelini oluşturacağını” söylemişti.

SEC’in İtirazları

Mali düzenleyici ayrıca, personeli veya bireysel komisyon üyeleri aracılığıyla değil, yalnızca icra eylemleri yoluyla konuştuğunu, bu nedenle Hinman’ın şimdiye kadar söylediği her şeyin “ihtiyatlı” olarak ayrıcalıklı olduğunu savundu. SEC Hakime, Hinman’ın görevden alınması durumunda “Muafiyet 5” olarak da bilinen müzakere süreci ayrıcalığının uygulanacağını söyledi.

Ancak Yargıç Netburn, bunun sıradan bir SEC uygulama davası olmadığını belirtti ve Hinman’ın ifadesinin herhangi bir soruna yol açmayacağını da ekledi.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Port Network: Dağıtık Bilgi İşlem ve Bulut Bilişim Sistemleri Bir Arada

Sonraki Haber

Japonya Kripto Para Birimleri Konusunda Yeni Adımlar Atıyor

İlgili Haberler