Ripple’dan Beklenmedik Hamle: “Çek Yazmaktan Kod Yazmaya Geçiyoruz”

Ripple’dan Beklenmedik Hamle: “Çek Yazmaktan Kod Yazmaya Geçiyoruz”

Kripto para ekosisteminin belki de en tartışmalı şirketi olan Ripple’ın yaptığı son açıklamalara göre şirket, faaliyetlerini ulusal ve uluslararası bankalarla ortaklaşa sınır ötesi ödemeleri düzene sokmanın çok ötesine genişletmeyi planlıyor.

Ripple ve Sınır Ötesi Ödemeler

Ripple, Brad Garlinhouse’un CEO olarak şirkete katıldığı son beş yılda odak noktasına sınır ötesi ödemeler aldı ve bu süreç boyunca yalnızca bu alanda çaba gösterdi.

Ancak her ne kadar Ripple, finansal kuruluşlar için bir yazılım çözümü sağlayıcısı olarak muazzam başarılara imza atmış olsa da şirketin temel değerinin hala ilgili kripto para birimi XRP ve Ripple Blockchain’inde yattığını fark etmiş görünüyor.

Az önce de bahsettiğimiz gibi şirket çoğunlukla bankalarla çalıştı. Böylece Blockchain ve kripto para alanına doğrudan milyonların girmesini sağladı. Ancak şimdi Ripple geri adım atıyor ve büyüme stratejisini revize ediyor.

Çek Yazmaktan Kod Yazmaya

Financial Times’ın bir raporuna göre, Ripple’ın geliştirici ekibinin başkanı Ethan Bear, şirketin Ripple ağında yeni uygulamaların oluşturulmasını teşvik etme konusunda büyük adımlar atmayı planladığını ima ederek “çek yazmaktan kod yazmaya” geçtiklerini dile getirdi.

Bunların yanında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da yapılacak yenilikleri ima ederek, Ripple’ı kripto para dünyasının Amazon’u haline getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. CEO, Amazon’un yalnızca kitap satarak başladığını ve günümüzde geldiği noktanın çok farklı olduğunu dile getirdi. Garlinghouse’a göre Ripple da gelecekte Amazon gibi çok farklı bir konumda yer alıyor olacak.

Raporda ayrıca Ripple’ın, Ripple ağındaki yeni kullanım durumlarını araştıran Blockchain tabanlı uygulamaların oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla geliştirici araçlar üzerinde çalıştığı da belirtildi. Şirket, açık kaynak kodlu geliştirici platformunu Ekim 2019’da duyurmuştu. Ancak bu platform ilk olarak yalnızca finansla ilgili uygulamalar için tasarlanmıştı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.