Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 16/12/2020

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 16/12/2020

Ripple (XRP) fiyatı 24 Kasım 2020 tarihinden beri düşüş yaşıyor ve 12 Aralık tarihi itibarıyla bu düşüşün iyice güç kazandığı görülmekte. Kasım ayının sonlarında 0,77 dolara kadar yükselerek yılın rekorunu kıran XRP, aslında 2018 yılından beri böylesine yüksek seviyelere çıkamamıştı. Ancak böylesine hızlı bir artışın tahmin edilebileceği gibi sert düşüşü kendini göstermeye başladı ve fiyat 0,45 dolara kadar çakıldı.

Ripple Alınır Mı?

XRP fiyatının 0,50 dolardan tepki alıp yükselişe geçeceği düşünülse de beklenen olmadı ve fiyat düşmeye devam etti. 21 Kasım tarihinde 0,48 dolar üzerine çıkarak kritik bir direnç noktasını kırmayı başaran XRP, şimdi ise kritik noktanın altına inmiş ve durumu tam tersine çevirmiş durumda.

Peki XRP fiyatı için hiç umut var mı? XRP/USD paritesinin 0,48 dolar seviyesinin altına kadar inmesi aslında olumlu bir sinyal. Burayı daha önce ziyaret etmeyen XRP, 0,48 doları tekrar görmesi ile beraber sıçrama yapabilir. Sıçramanın devamındaki ilk hedefin ise 0,80 dolar olduğu görülüyor. XRP fiyatı 0,48 dolardaki desteğin altına kalıcı olarak inip günlük kapanış yapmazsa korkulacak bir şey olmayabilir.

XRP/USD Grafik

XRP fiyatının günlük grafiği 0,5 – 0,618 Fib geri çekilme seviyeleri arasında sıkışma yaşandığını gösteriyor. Bu seviyelerin fiyat olarak karşılığı ise 0,44 dolar ile 0,51 dolar olarak gözükmekte. Fiyatın geri dönüş yapmasından sonra ilk olarak 0,51 doları kırması gerekiyor ve Fib seviyeleri de söz konusu durumu onaylamakta.

Teknik indikatörlere bakıldığında ise önemli olanların birçoğu düşüş sinyali vererek yatırımcıları uyarıyor. RSI, MACD ve Stotastik Oskilatör, aşağı yönlü hareket ediyor. Özellikle Oskilatör indikatörüne bakıldığında bunun düşüş odaklı kesişim sinyali verdiği görülmekte. 1 Aralık tarihinde başlayan fiyat hareketinin bu üç indikatöre göre sona geldiği görülüyor.

Ripple Yorumları

XRP fiyatının düşüşünün 0,48 dolardan sonra hız kazanması da şu an toparlanma için tekrar bu noktanın üzerine çıkılması gerektiğini göstermekte. Son 24 saat içerisinde XRP hacminin 10 milyar dolar seviyelerinde kalması ise tamamen kötüye işaret. 7 günlük sürede %17, 24 saatlik sürede %5 değer kaybeden XRP, artan ticari hacmin satış için kullanıldığını ortaya koymakta. XRP fiyatının düşüş noktasında bir sonraki hedefinin ise 0,38 dolar ve son olarak 0,30 dolar olduğu söylenebilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

 

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.