Ripple (XRP) Kurucusu: Amerika, Çin Karşısında Kaybetti!

İlayda Peker

6 Ekim’de LA Blockchain Zirvesi konferansında konuşan Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, ABD’yi “küresel finans sisteminin yeni neslini” tasarlama yarışında geride kalması konusunda eleştirdi.

Amerika Savaşı Kaybetti

Larsen, Çin’in merkezi hükümetinin yasama netliği sağlama, kaynakları tahsis etme, altyapı oluşturma ve Blockchain’de, big data’da, yapay zekada ve diğer gelişen teknolojilerde yeniliği teşvik etmede Amerikalı milletvekillerini geride bıraktığını iddia ederek ABD’nin Çin ile devam eden “teknoloji soğuk savaşında ne yazık ki geride kaldığını” savunuyor.

Larsen konuyla ilgili açıklamalarında, “Çin, bu teknolojilerin gelecek nesil finansal sistemi kimin kontrol edeceğinin anahtarı olduğunu kabul etti. SWIFT ve eski usul bankacılık gibi sistemle önümüzdeki 20 yılda yok olacaklar.” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan Ripple kurucu ortağı, ABD’nin doları dijitalleştirme girişimlerini benimsemediğini vurgulayarak, Çin’in “bir merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) çok ileride” olduğuna dikkat çekti. Larsen, CBDC‘nin Çin’in “yuanı küresel olarak yaymasına” ve ABD dolarının uluslararası piyasalardaki hakimiyetini zayıflatmasına izin vereceğini de sözlerine ekledi.

Bu haftanın başlarında, Çin Halk Bankası yönetici yardımcısı Fan Yi Fei, merkez bankası dijital para birimi ile Elektronik Ödeme (DCEP) pilot programı aracılığıyla şimdiden 162 milyon dolardan fazla yerel işlem gerçekleştirdiğini açıkladı.

Çin Daha Uyumlu

Larsen, Çinli düzenleyicilerin ABD’deki düzenleyicilerden çok daha uyumlu olduğunu belirtti ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), tasarlanan dışlayıcı politikaları sürdürmek yerine, Blockchain’in Çin ile teknolojik silahlanma yarışında kritik bir savaş alanı olduğunu kabul etmesi gerektiğini savundu.

Bunlara ek olarak Larsen ayrıca, proof-of-work madenciliğinin Çin tarafından kontrol edildiğini ve Çinli madencilerin “Çin Topluluğu Partisi’nin kontrolü altında olduğunu” iddia ederek, Çin’in kripto para madenciliğindeki hakimiyetinin tehlikeleri konusunda da uyardı. bu konuyla ilgili olarak Larsen, “Madenciler ustadır. İsterlerse tarihi yeniden yazabilirler. İşlemleri engelleyebilirler.” ifadelerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2020’de 75 Borsa Kepenk İndirdi! Bunun Nedeni Ne?

Sonraki Haber

Ripple Yeni Bir Ortaklığa İmza Attı: XRP Nasıl Etkilenecek?

İlgili Haberler