Ripple (XRP) Davasını Açan İsimden Kripto Para Açıklaması

Fatih Uçar

Aylardır devam eden ve XRP yatırımcılarını bezdiren davayı başlatan eski SEC Başkanı kripto paralarla alakalı konuştu. Kripto paraların geleceğiyle alakalı tahminlerini açıklayan Jay Clayton ihtiyatlı bir iyimserlik takınıyor. CNBC’nin “Squawk Box” programında bugün konuşan Clayton kriptoların kalıcı olacağını tahmin ediyor. Elbette bu durum XRP topluluğunun öfkesini azaltmadı.

SEC Başkanından Kripto Açıklaması

CNBC’nin “Squawk Box” programında bugün konuşan Clayton kripto para endüstrisinin gelecekte varlığını koruyacağını söyledi. Bitcoin tabanlı bir borsa yatırım fonunu onaylamadığı ve Ripple’a dava açtığı gerekçesiyle kripto para topluluğu tarafından sevilmeyen eski başkan şu an dijital varlık saklama şirketi Fireblock’un danışma kurulunda görev alıyor.

Apollo Global Management ve River Digital şirketlerinde de görevi bulunan Clayton kripto paralarla artık yakından ilgileniyor. Jay Clayton 2017 ile 2020 yılları arasında SEC Başkanı olarak görev almıştı. Görev süresi boyunca kripto paralara karşı sert bir tavır takınan Clayton bu yıl “dijital varlıkların bu denli benimseneceğini asla tahmin edemezdim” açıklamalarında da bulunmuştu. Birçok kripto odaklı şirkette çalışan eski başkan onlara SEC ile nasıl karşı karşıya gelmeyeceklerini öğretiyor.

Coinbase Gerilimi

Yeni SEC Başkanı Gensler diğer başkanlara göre kriptolarla ilgili daha fazla şey biliyor. Özellikle 2018 yılında blockchain hakkında verdiği MIT derslerini YouTube üzerinden mutlaka incelemelisiniz. Kripto paraların dünya genelinde hızla kabulüyle birlikte alanında uzman bir isim yani Gary Gensler bu göreve getirilmişti.

Kripto paraların felsefesine ve blockchain teknolojisinin yararına inanan mevcut başkan mutlaka sert düzenlemelere ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Özellikle Coinbase ile karşı karşıya gelişi de bunu doğruluyor. Birçok kripto para borsasının sunmak istediği bir ürünü müşterilerine açmak isteyen Coinbase bu konuda SEC’e danışmıştı. Sonrasında sert bir cevap almış ve dava edilmekle tehdit edilmişti. Gensler kripto paralara sempati duyuyor olsa da birçoğunun yatırımcıları mağdur etmesinden endişeleniyor.

Son katıldığı yayında Gensler ellerinde ciddi anlamda yetki olduğunu ve kripto paraları düzenlemek için kapsayıcı adımlar atacaklarını duyurmuştu.a


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Balinalar Hareketli: 215 Milyon Dolar Değerinde Ethereum Transferi Gerçekleştirildi!

Sonraki Haber

FED Başkanından Önemli Dijital Dolar Sinyali!

İlgili Haberler