Ripple (XRP) Davadan Kurtulamıyor: Şimdi de Marka Yüzünden Başı Dertte

Ripple (XRP) Davadan Kurtulamıyor: Şimdi de Marka Yüzünden Başı Dertte

Ortaya çıkan son haberlere göre, Finansal hizmetler şirketi New Payments Platform Australia (NPPA), Ripple Labs’e dava açtı. NPPA, Blockchain odaklı ödeme sağlayıcısı Ripple Labs’in “PayID” markasını izinsiz olarak kullandığını iddia ediyor.  NPPA’in açıklamalarına göre Ripple Labs, Avustralya’da NPP Australia’nın PayID hizmet adını ve markasını kullanıyor. Dolayısıyla NPPA, vatandaşların yanlış yönlendirilmesini önlemek için böyle bir dava açtığını belirtiyor.

Ripple’ın Başı Dertte Mi?

NPPA, Avustralya’da farklı bankaların müşterilerinin gerçek zamanlı ödeme yapmasını ve almasını sağlayan bir havale ağına sahip. Şirketin ortakları arasında ANZ, Citi, HSBC, ING ve Avustralya Merkez Bankası dahil olmak üzere 13 banka bulunuyor.

NPPA konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, piyasada aynı isimle iki şirketin faaliyet göstermesinin kafa karışıklığına yol açabileceğini ve daha kötüsü dolandırıcılık faaliyetlerine davetiye çıkarabileceğini ifade ediyor.

Bunların yanında NPPA, Mart 2017’den beri PayID için ticari marka haklarına sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak IP Australia’ya göre NPPA, Ekim 2017’de PayID ticari markası için başvuruda bulundu ancak başvuru Nisan 2018’de sona erdi ve ticari marka hiçbir zaman tescil edilmedi.

Ripple PayID

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden (USPTO) elde edilen bilgilere göre Ripple Labs, 17 Haziran 2020’de iki PayID ticari markası için başvuruda bulundu. 18 Haziran 2020’de Open Payments Coalition yaptığı açıklama ile GoPay, Ripple, Blockchain.com, BitPay, Brave, Flutterwave, Mercy Corps ve diğerleri dahil olmak üzere 40’tan fazla küresel şirket ile ortaklaşa oluşturulan ve PayID olarak da adlandırılan ödeme çözümünü duyurdu.

Her ne kadar NPPA, 24 Temmuz 2020’de PayID ticari markası için hala beklemede olan başka bir başvuruda bulunmuş olsa da şu an için PayID markası XRP için herhangi bir sorun oluşturmuyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.