Ripple Günümüz Ekonomisine Yardımcı Olabilir Mi? 

İlayda Peker

Ripple’ın resmi web sitesinde, Ürün ve Kurumsal Gelişim Kıdemli Başkan Yardımcısı Asheesh Birla tarafından bir yazı yayınlandı. Makalede, Ripple ve İsteğe Bağlı Likidite (ODL) ürününün, pandeminin neden olduğu finansal krizin mevcut koşullarında ekonomiye nasıl yardımcı olabileceği açıklanıyor. Ayrıca makaleye göre Ripple, bu yıl yeni ODL koridorları açma yolunda da emin adımlarla ilerliyor.

Günümüz Koşulları

Ashleesh Birla, bu yılın başlarında patlak veren ve küresel bir karantinaya neden olan mevcut kriz koşullarında, bazı önemli piyasaların artık online ve dijital formatlara göç etmeye başladığını ifade ediyor. Pandeminin banknotlar ve madeni paralarla yayıldığına inanıldığı için birçok ülkede süpermarketler ve toplu taşıma araçları gibi yerlerde ödeme yapmak için banka kartlarının kullanılması önerildi. Hatta banka kartlarının da temassız özellikleri bu dönemde oldukça popüler hale geldi.

Öte yandan Avrupa Birliği Euro’nun dijital bir versiyonunun piyasaya sürülmesi için çeşitli hazırlıklar yapıyor ve Çin, pandemi patlak vermeden önce başlattığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda adım adım sona yaklaşıyor.

Ayrıca ODL ürününü kullanan Ripple’ın ortağı MoneyGram ve yakın zamanda MoneyGram’ı satın almak için teklif veren Western Union gibi devler üzerinden yapılan elektronik ödemeler ise yüzde kırk civarında arttı.

Ripple’ın Etkisi

Birla, finansal kuruluşlar aracılığıyla dünya çapında para gönderme mekanizmasının bir parçası olan ön ödeme mekanizması ile ilgili de açıklamalar yaptı. Ripple’in üst düzey yöneticisi makalesinde, ODL’nin ön ödeme gibi bir duruma ihtiyacı olmadığını ve RippleNet ve XRP aracılığıyla çok daha hızlı ve daha ucuz para transfer edebileceğini ifade ediyor.

Bunların yanında Birla günümüzde aile bireylerinin dünyanın her yerine dağılmış şekilde yaşadığını ve bu sebeple ucuz ve hızlı para göndermenin çok önemli olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Ripple‘in Meksika, Avrupa, Avustralya ve Filipinler’de bulunanlara ek olarak bazı yeni ODL koridorları açmak için çalıştığını da duyurdu.Total
28
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC’den Sonra ETH’da da Kafalar Karıştı: ETH Fiyatı Ne Olacak?

Sonraki Haber

BTC Kullanımı Artıyor: Sırada Coca-Cola Var

İlgili Haberler