Ripple Davasının Yeni Duruşma Tarihleri Belli Oldu: İşte XRP İçin Her Şeyin Değişeceği Dönem

Metin Alaca

Aralık 2020 içerisinde Ripple’a karşı açılan menkul kıymet davasının ilk duruşması beklendiği gibi gitmedi. XRP yatırımcılarının büyük bir kısmı bu duruşmada önemli bir sonuç elde edilmesini beklerken uzmanlar bunun sadece formalite olduğunu vurguladı.

Ripple Davasında Duruşma Tarihleri Belli Oldu

22 Şubat 2021 tarihli duruşmadan sonra şimdi ise yatırımcıların hangi tarihleri takip edeceği belli oldu. Ripple eski CEO’su Chris Larsen ve şimdiki CEO’su Brad Garlinghouse’ı temsil eden James K. Filan, Ripple ve SEC arasında tarih konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı. Bu anlaşmaya göre ise XRP yatırımcılarının Ripple dava ile ilgili takip edecekleri 3 önemli tarih var.

Ripple ve SEC’nin anlaştığı tarihler şu şekilde sıralanabilir:

  • Davalı (Ripple ve yöneticiler) tarafın açılış konuşmasını yapması için son tarih: 12 Nisan 2021.
  • Davacı (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) tarafın buna cevap vermesi için son tarih: 14 Mayıs 2021.
  • Savunma (Ripple ve yöneticiler) tarafından SEC’nin son yorumlarına cevap verme hakkı için son tarih: 4 Haziran 2021.

Ripple Davası Bununla Sınırlı Kalmayabilir

Bu tarihlerin ise davanın biteceği tarihler olarak görülmemesi gerekiyor. Temyiz öncesindeki duruşmaların tarihlerinin her zaman planlandığı gibi gitmediği ve bazen davanın çok daha erken bitirildiği bilinmekte. Tabii ki buna ek olarak davanın bu tarihlerin de ötesine geçip temyize kadar gitmesi mümkün. Bu tarihlerin ise şu an için sadece açılış konuşmalarının yapılacağı tarihler olduğu görülmekte.

SEC üyesi Hester Peirce ise davanın bu kadar bile uzamayabileceğinin altını çizmişti. Peirce, ocak ayında gerçekleştirdiği bir röportajında SEC’nin tarzını ortaya koydu. Ünlü regülatöre göre SEC bu tip davalarda genellikle anlaşma yoluna gidiyor ve küçük bir ceza ile şirketlerin davanın sonuna kadar uğraşmasını engelliyor.

Yeni Başkan, Yeni Anlaşma

Tabii ki Ripple ve SEC daha önce anlaşmaya yönelik herhangi bir yeşil ışık yakmadı ve bu sebeple söz konusu ihtimal oldukça düşük görülmekte. Yine de SEC Başkanı olarak Gary Gensler’ın seçilmesi, Ripple ile SEC arasındaki buzların erimesini sağlayabilir. Ripple yönetiminin ilk konuşmayı yapacağı 12 Nisan tarihi ise XRP yatırımcıları ve Ripple için çok kritik olacaktır.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk’ın Bu Seferki DOGE Tweeti, Diğerlerinden Çok Daha Etkili Olabilir

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: İşte Kritik Seviyeler

İlgili Haberler