Ripple CTO’su: Satoshi Nakamoto Değilim!

Ripple CTO’su: Satoshi Nakamoto Değilim!

Kripto para ekosisteminde sıklıkla katılımcıların uygun bir ismi Satoshi Nakamoto olaarak nitelendirdiğini biliyoruz. Twitter kullanıcıları son olarak Ripple CTO’su David Schwartz’ın, Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettiler. Ancak CTO bu iddiaları hızlı bir şekilde yanıtladı ve kendisinin Nakamoto olmadığını ifade etti.

Bununla birlikte Bitcoin’in ortaya çıkma sürecinin ne kadar zor bir süreç olduğunun farkında olduğunu ifade eden Schwartz, Nakamoto’nun bir kişi değil de “küçük bir grup olduğundan” emin olduğunu dile getirdi.

Büyük Soru

Schwartz yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in yaratılmasında rol oynayan  kişilerden biri olabileceği varsaymanın makul olabileceğini kabul ediyor. Ancak Ripple yöneticisi, dünyanın ilk kripto para birimi Bitcoin ile 2011 yılında tanıştığını ifade ediyor.

Öte yandan Schwartz her ne kadar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, hükümetlerin yasaklamaları ile Bitcoin fiyatının etkilenmeyeceğini dile getirmiş olsa da yavaş yavaş Bitcoin birikimini satıyor gibi görünüyor.

Adam Back

Blockstream’in CEO’su Adam Back de geçtiğimiz günlerde Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen bir başka isim olarak karşımıza çıkmıştı. Back bu iddiaların ardından Nakamoto’nun “gizli” kalmasının kripto para topluluğu için çok daha iyi olduğunu dile getirdi ve kendisinin Nakamoto olmadığını ifade etti.

Tüm bunların yanında Satoshi Nakamoto ile ilgili çeşitli ipuçları ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak Satoshi Nakamoto veya ilk madencinin ilk 5 dakikalık süre içerisinde neredeyse hiç kazım gerçekleştirmemiş olduğu ortaya çıkmıştı. Analiz uzmanı Sergio Demian Lerner’ın yaptığı araştırmaya göre bu durum tesadüf eseri yapılmış olamaz. Ancak analist Nakamoto’nun neden böyle bir şey yaptığı ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.