Ripple CEO’su XRP ETF’i İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

İlayda Peker

Blockchain devi Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Fox Business’tan Charles Gasparino ile 18 Ekim’de gerçekleştirdiği bir röportajda XRP ETF’leri ve XRP davası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kazananlar ve Kaybedenler

Garlinghouse röportaj sırasında XRP borsada işlem gören fonun piyasaya sürülmesiyle ilgili beklentiler sorulduğunda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kazananları ve kaybedenleri seçtiğini dile getirdi ve bu konudaki şikayetlerini “SEC neden kazananları ve kaybedenleri seçiyor?” sorusu ile ifade etti.

Buna ek olarak CEO, Bitcoin’in gerçekten çok büyük enerji tükettiğini de dile getirdi. Bu nedenle Ripple CEO’suna göre, Bitcoin’e öncelik vermek SEC Başkanı Gary Gensler’in iklim gündemine pek uymuyor.

Öte yandan Gralinghouse daha önce, XRP’nin en büyük kripto para biriminden 100.000 kat daha verimli olduğundan bahsetmişti ve yalnızca bir Bitcoin işleminin 75 galon benzin tükettiğini tahmin ettiğini dile getirmişti.

Ethereum’un Statüsü

Yaptığı açıklamalara göre Garlinghouse, ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum hakkında Gensler’in sessiz kaldığını ve bu durumdan da endişe duyduğunu dile getirdi. ABD’de düzenleyicilerin onayını bekleyen birden fazla Ethereum ETF başvurusu bulunuyor ve Gensler’in sessizliği konuyla ilgili belirsizlikleri artırıyor gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak ilk onaylanan Bitcoin vadeli işlemler ETF’i olan ProShares Bitcoin Strategy ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda bugün işlem görmeye başlıyor.

Ancak Garlinghouse, SEC’in açıklık konusunda net davranmadığını ve en çok ihtiyaçları olan şeyin açıklık ve netlik olduğunu da dile getirdi.

XRP ETP’i Listelendi

Bu Nisan ayında kripto varlık yönetimi firması CoinShares tarafından Zürih merkezli SIX Swiss’te bir XRP borsa fonu ürünü (ETP) listelendi.

Ancak İsviçreli kripto para yöneticisi 21Shares, SEC’in Ripple’a dava açmasının ardından kripto para biriminin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek XRP’yi ETP ürünleri listesinden çıkarmak için harekete geçti.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano Kurucusu Charles Hoskinson: “Her Şey Planlandığı Gibi İlerliyor”

Sonraki Haber

MATIC Arzının Dengesiz Dağılımı: Polygon Merkezileşiyor Mu? 

İlgili Haberler