Rekor Üzerine Rekor Kıran Token Neden Artıyor?

Rekor Üzerine Rekor Kıran Token Neden Artıyor?

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) devi yearn.finance’ın yerel token’ı olan YFI, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Son 12 saatte %30 artışla 14.000 dolar bandından 18.000 doların üzerine çıkan YFI’nin şu anda bir fiyat keşfi dönemine girdiği ifade ediliyor. Fiyat keşfi ise, bir varlığın yeni bir rekor seviyeye ulaşması ve piyasaların yeni bir zirve yapması anlamına geliyor.

YFI Neden Artıyor?

Analistlerin açıklamalarına göre YFI’deki yükselişi potansiyel olarak 3 etken tetiklemiş olabilir: Bir ortaklık duyurusu, Aave’deki listelenme ve güçlü teknik göstergeler.

Toplamda 1.52 milyar doların üzerinde kilitli varlıkla küresel piyasadaki en büyük DeFi protokolü olan Aave, 28 Ağustos’ta YFI’yi listeledi. Aave ile ilgili asıl önemli nokta ise Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesinden onay almış olması. Bu hamle Aave’nin DeFi ekosistemindeki gücüne güç kattı. Dolayısıyla böyle bir platformda listelenmek YFI fiyatını harekete geçirmiş olabilir. Hatta analistlere göre YFI’nin artışı bu listelenmenin etkisiyle daha da hız kazanabilir.

Bunun yanında ortaya çıkan bilgilere göre yearn.finance geliştiricisi Andre Cronje’nin FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile işbirliği yapma aşamasında olduklarını açıklaması da fiyat üzerinde etkili oldu. En iyi kripto para birimi türev borsalarından biri olan FTX, son haftalarda çeşitli ortaklıklara liderlik ediyor. FTX, Serum adında merkezsiz bir borsanın kullanıcı ile buluşmasını destekledi ve Blockfolio’yu satın aldı.

Dolayısıyla bu gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda FTX ve yearn.finance geliştiricisi Cronje arasındaki potansiyel bir işbirliği çok da şaşırtıcı değil.

Bunlara ek olarak Yearn.finance’ın aktif ürün lansmanları da YFI ivmesini katalize ediyor.

Geçtiğimiz ay boyunca yearn.finance ve ana geliştiricisi Cronje, kasalardan merkezi olmayan sigortaya kadar pek çok ürün piyasaya sürdü. Spartan Black’den Kelvin Koh ve Paradigm’den Fred Ehrsam gibi tanınmış risk sermayesi yatırımcıları, DeFi sigortasının milyar dolarlık bir pazar olma potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi. Dolayısıyla bu ürünler de fiyata yansımış olabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.