Ray Dalio: “Nakit Çöp Oldu”

İlayda Peker

Ray Dalio‘nun yönettiği Bridgewater Associates ilk çeyrekte %20’lik büyük bir kayıp sergilemiş olsa da milyarder hedge fonu yöneticisi nakit paranın bir “çöp” olduğu konusunda ısrarcı tavrını devam ettiriyor.

Dalio konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Bu yüzden nakitin, özellikle reflasyon dönemlerinde değerlerini koruyacak veya değerlerini artıracak olanlar (örneğin, bazı altın ve bazı hisse senetleri) gibi diğer alternatiflere göre çöp olduğunu düşünüyorum.

Bunların yanında katıldığı bir Reddit “Bana Her Şeyi Sor” programı sırasında Dalio, koronavirüs kaynaklı krizin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük “helikopter para stimülasyonuna” yol açtığını da belirtti.

Büyük Kayıplar

Dalio ilk olarak İsviçre Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) zirvesinde nakdi bir “çöp” olarak nitelendirmişti. Çok fazla kişi tarafından eleştiriyle karşılanan bu söz aslında bahsi geçen toplantıdan 2 ay sonra patlak veren koronavirüs krizi ile doğru bir hal almaya başladı.

Öte yandan Bridgewater, virüs tehdidini Ocak ayının başlarında fark ederken, Dalio yatırım stratejilerini gözden geçirmeye karşı çıktı ve COVID-19 krizi sırasında firmanın ‘bir avantajı olacağını’ yazarak yatırımcılarını sakinleştirmeye çalıştı.

Ancak Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Hayal kırıklığına uğradık çünkü 2008’de yaptığımız gibi bu hamlede para kaybetmek yerine para kazanmalıydık.” ifadelerini kullandı.

Nakit Paranın Alternatifleri

Dalio, sıfır seviyesine yakın faiz oranları ve büyük teşvik çabaları nedeniyle ABD doları’nın uzun vadede iyi bir performans göstermesini beklemiyor ve “Paranın değeri hakkında çok şey düşünüyorum ve içsel değeri olmadığına inanıyorum.” ifadelerini kullanıyor.

Nakit yerine bazı hisse senetleri ve altın konusunda pozitif düşüncelere sahip olduğunu bildiğimiz Dalio’nun henüz Bitcoin‘e ısınmadığı da bir gerçek…

Kaynak: U.TodayTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Draper: “İnsanlar, Bitcoin Kullanmak İsteyecek”

Sonraki Haber

COVID-19 Sebebiyle Birçok Kripto Girişimi Zor Durumda

İlgili Haberler