Rapor: BTC On Yıl İçinde 400.000 Dolar Olacak!

Rapor: BTC On Yıl İçinde 400.000 Dolar Olacak!

Bir kripto para araştırma raporuna göre, Bitcoin fiyatı önümüzdeki on yıl içinde 400.000 dolara yükselecek ve altcoin’ler de bu artışı takip edecek. Kripto Araştırma Raporunun Haziran 2020 sayısına göre araştırmacılar, Bitcoin (BTC) ve diğer altcoin’lerin fiyatının 2025’ten önce en az beş yıl devam edebilecek büyük bir artış göstereceğini ifade ediyor.

Konuyla ilgili raporda, “Bitcoin’in hala benimseme konusunda işin başında olduğuna inanıyoruz. 2019 sonunda görülen 7.200 dolarlık fiyat ile BTC’nin toplam erişilebilir piyasaların %0.44’ünden daha azını oluşturduğunu görüyoruz. Eğer bu oran %10’un üzerine çıkarsa faiyatın da rahatlıkla 400.000 dolar olacağını tahmin ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Fiyat Tahminleri

Rapora göre Bitcoin’in böyle büyük bir artış göstermesi halinde altcoin’ler de lider kripto para birimini takip edecek.

Raporda 2030 yılına kadar BTC için %4.000’den fazla bir fiyat artışı olacağı ifade ediliyor. Bunun yanında rapora göre Ethereum (ETH) %1.600, Litecoin (LTC) %5.000  ve Bitcoin Cash (BCH) ise %5.400 oranında artışlar yaşayacak. Eğer raporda öngörülenler gerçekleşirse en büyük artışı Stellar (XLM) kaydedecek ve 7.81 dolara kadar çıkarak %11.000 artış sergilemiş olacak.

Hangi Yöntem Kullanıldı?

Lihtenştayn merkezli araştırma grubu, kripto para birimlerini, “bir kripto varlığın gelecekteki fiyatını tahmin etmek” için kullanılan bir metrik olan “target addressable market” (TAM) göstergesini kullandı. Yapılan açıklamalara göre bu metrik; havale, vergi kaçakçılığı, offshore hesapları, değer deposu, çevrimiçi işlemler, mikro ödemeler, kripto işlemleri, oyunlar, tüketici kredileri, rezerv para birimi ve diğerlerini içeriyor.

Rapor ayrıca altcoin’ler için zincir içi ve zincir dışı hız metriklerini de gözlemledi ve borsalarda spekülatif işlem sayısındaki büyümenin, mal ve hizmet satın almak için faydalı işlemlerin büyümesinden daha hızlı olduğu sonucuna vardı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.