QuadrigaCX Olayında Sular Durulmuyor: Cotten Ölmedi Mi?

QuadrigaCX Olayında Sular Durulmuyor: Cotten Ölmedi Mi?

Kanadalı hukuk firması Miller Thomson, Royal Canadian Mounted Police’ten (RCMP) şu anda faaliyette olmayan eski kripto para borsası QuadrigaCX’in merhum sahibi Gerald Cotten’ın vücudunun mezardan çıkarılarak incelenmesini talep etti.

13 Aralık’ta Miller Thomson avukatlarının RCMP’ye gönderdiği mektuba göre Cotten’in cesedini çıkarma ve inceleme talebi; “Cotten’in ölümünü çevreleyen şüpheli koşullar ve kripto para birimi borsası kullanıcılarının yaşadığı önemli kayıplar” göz önüne alındığında oldukça makul bir istek…

Cotten Gerçekten Öldü Mü?

Hukuk firmasının yaptığı açıklamalara göre borsada kayıplar yaşayan kullanıcılar, Cotten’ın gerçekten ölü olup olmadığına dair netlik talep ediyor. Çünkü bu olay sebebiyle gerçekten büyük kayıplar yaşayan kullanıcılar var ve dolayısıyla bu konuda kesin bilgilere ihtiyaçları var. Ayrıca kripto para borsasının karşı karşıya kaldığı borçların bir şekilde ödenebilmesi için de bu bilgiye ihtiyaç duyuluyor.

Geçtiğimiz yıl boyunca QuadrigaCX ile ilgili ilginç dava devam ediyor. Bu olay belki de kripto para ekositeminde yaşanan en ilginç olaylardan biri olarak tarihe geçebilir. Çünkü bir kripto para borsasının CEO’sunun öldüğü iddia ediliyor ve tüm cüzdanların anahtarları onunla beraber kayıplara karışıyor. Dolayısıyla bu durum Cotten’ın kendini ölmüş gibi gösterip kripto para birimleriyle kayıplara karışıp karışmadığı sorusunu beraberinde getiriyor.

Bunun yanında daha önce yapılan açıklamalarda Cotten’ın Aralık 2018’de Hindistan’da yakalandığı ölümcül bir hastalıktan dolayı öldüğü iddia edilmişti.

Öte yandan Ekim ayında Gerald Cotten’in eşi Jennifer Robertson, QuadrigaCX kripto borsası kullanıcılarına 9 milyon dolardan fazla ödeme yapmıştı. Robertson konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı:

Varlıklarımın ve emlak mülkelerimin büyük çoğunluğunun, durumdan etkilenen kullanıcılara fayda sağlaması için QCX’e devredildiği konusunda gönüllü bir anlaşma imzaladığımı belirtmek isterim.

Film Senaryosu Gibi

2013 yılında kurulan ve zamanla Kanada’nın en  güçlü kripto para borsalarından biri haline gelen QuadrigaCX, Aralık 2018 yılında CEO’sunun ölmesiyle adeta film senaryosu gibi günler yaşamaya başladı… Öncelikle borsa CEO’sunun ortada hiçbir şey yokken vefat ettiği açıklandı. Ardından Hindistan’da kapmış olduğu bir hastalık dolayısıyla vefat ettiği ifade edildi.

Buraya kadar her şey normal görünebilir. Ancak CEO Cotten’ın borsada yer alan fonların büyük kısmının tutulduğu cüzdanların şifrelerini bilen tek kişi olması ve bunu hiçbir şekilde yedeklememiş olması şüpheleri de beraberinde getirdi. Özellikle borsa kullanıcıları öncelikle bu şifrelerin Cotten’ın eşinde olabileceğini dile getirdi. Cotten’ın eşinin bu iddialar sonucunda oldukça uzun bir süre sorgulandığı ve sonunda büyük bir miktar ödeme yapmayı kabul ettiği biliniyor.

Ancak bence işin daha da ilginç olan kısmı Cotten’ın gerçekten öldüğüne inanmayan çok sayıda kişinin bulunması. Özellikle borsa kullanıcıları bu konuda netlik talep ediyor ve yukarıda da belirttiğimiz gibi CEO’nun bedeninin incelenmesini istiyor.

Eğer beden incelenir ve Cotten’a ait çıkmazsa, işte o zaman gerçek bir senaryodan bahsedebiliriz… Çünkü bedenin CEO’ya ait çıkmaması durumunda Cotten’ın fonlarla beraber kaçtığı ve kullanıcılarını dolandırdığı kanısı güç kazanabilir.

Bakarsınız bir senarist bu olaydan bir film çıkarır…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.